7-hidroksi-4-fenil kumarin içeren ftalosiyaninlerin Mg ve Zn komplekslerinin PDT ölçümlerinin incelenmesi
Investigation of PDT measurements of Mg and Zn complex of 7-hydroxy-4-phenyl coumarine containing phthalocyanines
- Tez No: 783890
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ORHAN GÖRGÜLÜ, PROF. DR. BAHATTİN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ftalosiyaninler, doğada bulunmayan sentezlenerek elde edilen yapılardır. 18 π-elektron sistemine sahip olmaları, düzlemsel yapıları, 400-800 nm aralığında yüksek absorbsiyon yapmaları, iletkenlikleri, termal ve kimyasal açıdan kararlı yapıya sahip olmaları, boyar madde olmaları sebebiyle güneş pilleri, sıvı kristaller, mürekkep, lazer, fotodinamik terapi ve gaz sensör araştırmalarında kullanılmaktadır. Doğadaki bitkilerde çok sayıda kumarin bileşikleri bulunmaktadır. Kumarinler, biyolojik aktivite ve kimyasal özelliklerinden dolayı birçok alanla birlikte sağlık alanında yoğun çalışılmaktadır. Kumarinlerin bu özellikleri ftalosiyaninlerin ise yüksek singlet oksijen üretebilme, fotostabiliteleri ve toksik özellik göstermemeleri nedeniyle yeni kumarinoksi ftalosiyanin bileşikleri tasarlanmış ve PDT ölçümleri yapılmıştır. Bu çalışmada, 7-hidroksi-4-fenilkumarin Pechhman reaksiyonuyla sentezlendi. Bu sentez bileşiğine nükleofilik aromatik sübstitüsyon reaksiyonundan 3-nitroftalonitril ve 4-nitroftalonitrl türevleriyle ligand olarak sentezlendi. Bu bileşiklerden Zn, Mg asetat tuzları kullanılarak Ftalosiyanin bileşikleri sentezlendi. Hedeflenen tüm bileşikler sentezlendikten sonra FT-IR, UV-Vis,1H-NMR, 13C-NMR, kütle spektroskopik yöntemleriyle aydınlatıldı.Ayrıca elde edilen bileşiklerin fotodinamik terapide fotosensitizer olarak kullanılabilirliğine ait fotokimyasal ve fotofiziksel ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Phthalocyanines are structures obtained by synthesis that are not found in nature. 18 π-electron system, planar structures, high absorption in the range of 400 to 800 nm, conductivities, thermal and chemically stable structures, dyestuff, because they are solar cells, liquid crystals, ink, laser, photodynamic therapy, and are used in gas sensor research. There are many coumarin compounds in plants in nature. Coumarins are intensively studied in the field of health along with many other fields due to their biological activity and chemical properties. These properties of coumarins, on the other hand, of phthalocyanines, due to their high singlet oxygen production, photostability, and non-toxic properties, new coumarin oxy phthalocyanine compounds were designed and PDT measurements were made. In this study, 7-hydroxy-4-phenyl coumarin was synthesized by the Pechhman reaction. It was synthesized as a ligand with phthalonitrile derivatives from the nucleophilic aromatic substitution reaction to this synthesis compound. Phthalocyanine compounds were synthesized from these compounds using Zn, and Mg acetate salts. After all the targeted compounds were synthesized, they were illuminated by FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR, 13C-NMR, and mass spectroscopic methods. In addition, photochemical and photophysical measurements of the availability of the obtained compounds as a photosensitizer in photodynamic therapy were performed.