Reçetedeki hammaddelerin ve pigmentlerin döküm çamur kalitesini etkilemeden ürün özelliklerine etkisinin belirlenmesi
An investigation of the effect of pigments and composition on coloured porcelain slip and body properties
- Tez No: 783891
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN ARIÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada renksiz, sarı ve siyah porselen bünyeler için pigment ilavesinin çamur ve nihai ürünün fiziksel özelliklere etkisi ve sarı renkli bünyelerde kompozisyonun bünye özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Standart renksiz porselen bünye kompozisyonuna sarı ve siyah pigment eklenerek farklı porselen kompozisyonları hazırlanmıştır. Pigment ilavesi çamur özelliklerini ve pişmiş porselen özelliklerini değiştirmektedir. Sarı pigment eklenmesi durumunda çamur akış süresi 48s'den 53s'ye artmakta ve kalınlaştırıcı gibi davranmaktadır. Buna karşılık, siyah pigment, çamurun akış süresini 40 s'ye azaltmakta ve inceltici gibi davranmaktadır. Numunelerin su emme, görünür porozite, bulk yoğunluk ve deformasyon özellikleri incelenmiştir. Porselen bünyeye pigment ilave edildiğinde bünye özellikleri değişmektedir. Siyah numunelerde renksiz ve sarı renkli bünyelere göre daha yüksek Fe2O3 içeriği nedeniyle % görünür porozite ve görünür su emme değerleri 0 a yaklaşmış ve bulk yoğunluk 2,50 g/cm3 'e ulaşmıştır. Standart sarı renkli bünye reçetesine farklı oranlarda kuvars, K ve Na-feldspat ilaveleri yapıldığında pişmiş bünye özellikleri değişmektedir. Ortaya çıkan bütün sonuçlar değerlendirildiğinde, renksiz sarı ve siyah renkli porselen bünyelerde kaolen miktarının azaltılıp K-feldspat miktarının arttırılması porselen özelliklerini olumlu yönde geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the pigment addition on the slip and physical properties for colourless, yellow and black porcelain bodies and effect of the composition on yellow coloured body properties have been investigated. Different porcelain compositions were prepared by adding yellow and black pigment into standard colourless porcelain body composition. Addition of the pigment in to porcelain body changes the properties of casting slips and fired porcelain properties. The viscosity of the slip increases to from 48s to 53 s in the case of the addition of the yellow pigment into porcelain body formulation and it acts as thicker. In contrast, upon the addition of the black pigment, viscosity of the slip as flow time decreases from 48 s to 40 s compared to colourless slip viscosity and pigment acts as a thinner. Water absorption, apparent porosity, bulk density and deformation properties of samples were evaluated. The properties of porcelain body were changed by adding of pigments into the porcelain formulation. In black samples, because of the highest iron oxide content in the black sample among other samples, the apparent porosity and water absorption values were slightly reduced 0 and bulk density reached a value of 2.50 g/cm3 . When the different amount of quarts and K and Na-feldspar added to yellow coloured body, fired body properties changes. All of the results were interpreted, porcelain properties can be improved with more K-feldspar addition instead of kaolin in both of colourless, yellow and black bodies.