Biyogazdan enerji üretiminin çevresel etkilerinin yaşam döngüsü değerlendirmesi yöntemiyle belirlenmesi
Biyogazdan enerji üretiminin çevresel etkilerinin yaşam döngüsü değerlendirmesi yöntemiyle belirlenmesi
  1. Tez No: 783917
  2. Yazar: İREM CİHANSAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN GÜNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, biyogazdan elektrik enerjisi üretimi sırasında oluşan çevresel etkinin değerlendirilmesi amaçlanmış ve bu amaç için Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi yaklaşımı uygulanmıştır. Biyogaz üretim prosesi olarak, büyükbaş hayvan atıkları ve bitkisel atıkların karışık olarak anaerobik fermantasyonu ele alınmıştır. Fonksiyonel birim, 1 kWh elektrik üretimi olarak belirlenmiş, sistem sınırları ise“beşikten kapıya”olarak uygulanmıştır. Envanter aşaması için ön plan veriler gerçek bir tesisten ve literatürden sağlanırken arka plan veriler için ecoinvent veri tabanı kullanılmıştır. LCA hesaplamaları, lisanslı SimaPro 9.1 yazılımı kullanılarak ReCiPe 2016 Midpoint metodu ile metodun içerdiği 13 etki kategorisi için yapılmıştır. Pilot tesisin işleyişine alternatif olarak tesiste tamamen bitkisel atık kullanılması, tamamen hayvansal atık kullanılması ve biyogazın biyometana dönüştürülmesi senaryoları da alternatif uygulamalar olarak değerlendirilmiştir. Karakterizasyon sonuçları genel olarak negatif değerlerde elde edilmiştir. Negatif değerler atık ısının tesiste kullanılması ve katı fermente ürünün gübre olarak satışından kaynaklanmaktadır. Mevcut sistem ve alternatifler karşılaştırıldığında ise, karışık atık uygulamasının olduğu mevcut durumun %100 bitkisel veya %100 hayvansal atık uygulamalarına göre net fayda açısından daha yüksek değerde olduğu, biyometan uygulamasının ise çevresel anlamda çok büyük kazanımlar sağlamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the environmental impact during the production of electrical energy from biogas and for this purpose, the Life Cycle Assessment approach was applied. As a biogas production process, mixed anaerobic fermentation of bovine wastes and vegetable wastes is considered. The functional unit was determined as 1 kWh electricity generation, and the system limits were applied as“cradle-to-door”. Foreground data for the inventory phase were provided from a real plant and literature, while the ecoinvent database was used for background data. LCA calculations were performed using licensed SimaPro 9.1 software using ReCiPe It was made with the 2016 Midpoint method for 13 impact categories included in the method. As an alternative to the operation of the existing facility, the scenarios of using completely vegetable waste in the facility, using completely animal waste and converting biogas to biomethane were also evaluated as alternative applications. Characterization results were obtained in general negative values. Negative values were waste It is due to the use of heat in the facility and the sale of solid fermented product as fertilizer.When the existing system and alternatives are compared, the current situation with mixed waste application is compared to 100% plant or 100% animal waste applications. It has been seen that it has a higher value in terms of net benefit, while the application of biomethane does not provide great environmental gains.