Biyomas enerjisi (bir uygulama: gül artıklarının incelenmesi)
- Tez No: 12702
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ö Z E T bu çalışmada biyomas'dan enerji üretim teknikleri incelenmiş tir, ilk aşamada biyomas kaynaklara ve biyogaz ele alınmıştır. Daha sonra Termokimyasal ve biyokimyasal enerji üretim teknikleri araştırılmıştır. Bu teknikler içinde“ANAEROBİK SİNDİRİM”prosesi ideal bir yöntem olarak görülmüş ve detaylı bir şekilde incelenmiştir. Anaerobik sindirim prosesinin gerçekleştiği reaktörlerdeki ısıl olaylar belirtilmiştir. Gül artıklarından biynoz elde etmek için teorik ve deneysel bir iletişim bir araştırma yapılmıştır, kısıtlı laboratuvar olanaklarıyla yapılan deneysel inceleme sonuçları ve öneriler son bölümde sunulmuştur. ABSTRACT In this study, techniques of producing energy from biomass are studied. At the first stage, sources of biomass and bio-gas are taken chemical and bio-chemical are examinee*. Among these techniques“ANAEROBIC DIGESTION PROCESS”are found an ideâl method and investi gated in detail. Thermal phenomena taking place in this process which was ocur- ring in the reactor are shown. Theoretically and experimentally rese arch are done in order to produce bio-gas from waste of rose. Experi mentally research results which are carried out limltted experimental work opportunities are presented in the last chapter. VIII
Özet (Çeviri)