Çilek meyvesinde derim sonrası aloe vera jeli ve kitosan uygulamalarının muhafaza süresi ve meyve kalite kriterlerine etkisi
The effects of aloe vera gel and chitosan treatments on post harvest on strawberry fruit storage time andquality criteria
  1. Tez No: 783925
  2. Yazar: SELİN MÜLAYİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu yüksek lisans çalışması 2021 yılında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Derim Sonrası Fizyoloji Laboratuvarı ve soğuk hava depolarında yapılmıştır. Çalışmada materyal olarak, Adana'da özel üretim bahçesinden derim olgunluk aşamasında hasat edilen 'Calinda' çilek çeşidi kullanılmıştır. 'Calinda' çilek meyvelerinde muhafaza süresinde kalite parametrelerini yüksek kalite seviyesine ulaştırmak için son dönemlerde sık sık gündemde olan çilek meyvesinde kaplama yöntemi uygulanmıştır. Bu kapsamda yenilebilir antimikrobiyel kaplama materyali olarak %1 kitosan ve %33 Aloe vera jel çilek meyvelerine daldırma şeklinde uygulanmıştır. Derilen meyveler kontrol, %1 lik kitosan çözeltisine ve %33 lük Aloe vera jel çözeltisine daldırılan şeklinde 3 ayrı grup halinde Derim Sonrası Fizyoloji Laboratuarında ayrılmıştır.2. ve 3. grup meyveler uygulama yapıldıktan sonra 6-12 saat oda sıcaklığında kurumaya bırakılmıştır. Kuruma işleminden sonra meyveler 3 günde bir periyodik analizler için depoya konulmuştur. Çilekler 4°C'de %85 oransal nemde 21 gün muhafaza edilmiştir. Meyvelerde muhafaza süresince ağırlık kaybı (%), çürüme, meyve renk değişimi (ho), görünüm, meyve eti sertliği (N), suda çözünebilir toplam kuru madde miktarı, titre edilebilir asit miktarı(TEA), pH, istatistik analizler, L-askorbik asit(C vitamini),fenolik madde, antioksidan madde aktivitesi (%) gibi fiziksel, kimyasal ve biyokimyasal analizleri yapılmıştır. Yüksek lisans tez çalışmasında yapılan fiziksel ve kimyasal analizler sonucunda;1.grup meyveler (kontrol kuru) ve 2. grup meyveler(%33 Aloe vera jel) elde edilen veriler ışığında birbirine paralel kıstaslar göstermiştir. Yapılan çalışmada 3.grup(%1 kitosan) yenilebilir antimikrobiyal kaplama uygulanan çilek meyveleri diğerleri arasında en ümit var olan kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's degree study was conducted in 2021 at the Faculty of Agriculture of Çukurova University, Department of Horticulture, Post-harvest Physiology Laboratory and cold storage facilities. In the study, the 'Calinda' strawberry variety harvested from a special production garden in Adana at the maturity stage was used as the material. 'Calinda' strawberry fruit coating method, which is frequently on the agenda in recent times, has been applied to achieve high quality level of quality parameters during preservation time in strawberry fruit.In this context, 1% chitosan and 33% Aloe vera gel were applied as edible antimicrobial coating material to strawberry fruits in the form of dipping. The harvested fruits were divided into 3 separate groups in the control, 1% chitosan solution and 33% Aloe vera gel solution in the Post-Harvest Physiology Laboratory in the form of immersion in 3 separate groups. 2. and 3. the group fruits were left to dry at room temperature for 6-12 hours after application.After the drying process, the fruits were placed in storage for periodic analysis every 3 days.Strawberries were stored for 21 days at 85% relative humidity at 4°C.For the duration of preservation of fruit weight loss (%),decay, fruit color change (ho), fruit firmness (N),the total soluble solids (%) the amount of titratable acid (TA), pH, statistical analysis, L-ascorbic acid(vitamin C),phenolic compounds, antioxidant activity (%) as a physical, chemical and biochemical analyses are reviewed.As a result of physical and chemical analyzes performed in the master thesis study; 1.group (control group) and 2.group fruits(33% Aloe vera gel) showed parallel criteria in the light of the data obtained. In the study conducted, 3. group of strawberries, which have been applied to the edible antimicrobial coating of the group(1% chitosan), have been decide the most promising among others.