Hatay ili paketleme evlerinin ve soğuk hava depolarının mevcut durumu ve sorunları
Current status and problems of packing houses and cold storage facilities in Hatay province
  1. Tez No: 380313
  2. Yazar: AHMET ONUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Hatay ilindeki paketleme evleri ve soğuk hava depolarının mevcut durumunu ve sorunlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla yürütülen anket çalışması 2013-2014 yıllarında Hatay ili Antakya, Dörtyol, Erzin, Samandağ ve Hassa ilçelerindeki Ticaret ve Sanayi Odalarına ve Akdeniz İhracatçılar Birliği'ne kayıtlı toplam 30 paketleme evi ve/veya soğuk hava depo tesisleriyle yüz yüze anket yöntemi ile yapılmıştır. Yapılan ankette işletmelerin yapısı, büyüklüğü, çalışma kapasite ve süresi, personel durumu, sektörde yaşanan sorunlara yönelik sorular yöneltilmiştir. Hatay ilinde 2013-2014 dönemi itibariyle toplam 25 adet aktif faaliyet gösteren paketleme evi bulunmaktadır. Bu işletmelerde turunçgil, şeftali, nektarin, kayısı, nar, üzüm, domates, maydanoz ve dereotu gibi ürünler işlenmektedir. İşletmeler 10-20 ton/saat kapasite ile çalışmakta olup, Antakya'daki paketleme evleri genel olarak 270 günden fazla, Dörtyol, Erzin ve Samandağ ilçelerindeki paketleme evleri 90-180 gün çalışmaktadır. İşletmelerde ürünlerin, duşlama (drencher) ünitesinde yıkama, önseçme, temizleme, olgunlaştırma ve sarartma, önsoğutma, depolama, mumlama-fungusit uygulaması, sınıflama-boylama, ambalajlama, kalite kontrol gibi işlemlere tabi tutulduğu belirlenmiştir. Hatay ilinde soğuk hava depo sayısı 27 olup, soğukta muhafaza kapasitesi 44.600 tondur. Bu tesisler ağırlıklı olarak (22 adet, 38.400 ton) paketleme evi ile entegre olarak işletilmekte, bunun yanı sıra sadece soğuk hava deposu olarak (5 adet, 6.200 ton) işletilen tesisler de bulunmaktadır. . Soğuk hava depoları, işletmelerin %62,5'unda paketleme evinde işlenecek veya işlenmiş ürünlerin depolanması, %37,5'unda kiraya verilmek suretiyle üreticiye veya tüccar ait ürünlerin depolanması amacıyla kullanılmaktadır. Soğuk hava depolarının %92,6'sında sadece meyve sebze depolanırken, %3,7'sinde meyve ve sebzelerle birlikte diğer ürünler (reçel ve kuru kayısı) ve %3,7'sinde kesme çiçek depolanmaktadır. İşletmelerde depolanan ürünler incelendiğinde turunçgiller (portakal, mandarin, altıntop, limon) ilk sırada gelmekte, bunu nar ve üzüm izlemektedir. Hatay ilindeki paketleme evlerinin ve/veya soğuk hava depolarının hemen hemen tamamında Ziraat mühendisi çalıştırılmaktadır. Yetersiz kalifiye işçi, ürün maliyetinin yüksek olması, elektrik kesintileri, depolama sırasındaki çürümeler ve fizyolojik bozulmalar, farklı ürünleri aynı depoda muhafaza etmek zorunda kalmaları, desteklemelerin yetersiz oluşu, geç derim ve yanlış derim teknikleri gibi sorunlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine current status and problems of packing houses and cold storage facilities in Hatay. The survey study was carried out in total of 30 packing houses and cold storage facilities registered to Hatay Chamber of Commerce and Industry in Antakya, Dörtyol, Erzin, Samandağ ve Hassa during 2013-2014. The questionnaire includes structure, size, operation capacity and period, personnel status and problems of sector. Total of 25 packing houses were actively operated in 2013-2014 season in Hatay. Citrus, peach, nectarine, apricot, pomegranate, grape, tomato, parsley, and dill were packing in these packing houses. The operation period was >270 days in Antakya while 90-180 days in Dörtyol, Erzin and Samandağ at a capacity of 10-20 to per hour. The commodities were subject to washing in drencher, presorting, cleaning, ripening/degreening, storage, waxing-fungusit treatment, grading and sorting, packing, quality control in packing houses. There are 27 of cold storage facilities with the capacity of 44.600 ton in Hatay. Cold storage facilities are mainly integrated with packing house (22 facilities, 38.400 ton) beside a few facilities (5 facilities, 6.200 ton) are served only as cold storage warehouse. Cold storage units mostly (62,5%) only store commodity product owned by the facility (produce before or after packing in packing houses), others (37,5%) are rented for storage of the produce of farmers or traders. The 92,6% of cold storage facilities stored only fruit-vegetable while 3.7% of them are used for the storage of fruit-vegetable along with other products (jam, dried apricot) and 3,7% of them are used for the storage of cut flowers. Citrus fruits (oranges, mandarins, lemons and grapefruit) are stored the most followed by grapes and pomegranates. Almost all packing hoses and cold storage facilities employed Agriculture Engineer. The problems experiencing in packing hoses and cold storage facilities are reported to be insufficient qualified labor, high packinghouse costs per package, electricity shortage, fungal decay and physiological disorders during storage, mixed storage, insufficient government support, late harvest, inappropriate harvesting techniques.