The role of beta-1,3 glucanases in strawberry fruit cell wall structures
Çilek meyve hücre duvarı yapılarında beta-1,3 glukanazların rolü
- Tez No: 984689
- Danışmanlar: PROF. DR. YOSELIN BENITEZ-ALFONSO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Genetik, Biotechnology, Agriculture, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Leeds
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Biyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitkisel Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Çilek bitkisi ekonomik değeri olan ve büyük bir nüfus tarafından yaygın olarak tüketilmektedir. Çilek meyvesinde meyve sertliği ve şeker içeriği çok önemlidir. Çilekte 56 beta 1,3 glukanaz (BG) tespit edilmiştir. Meyve gelişim sırasında ELISA sonucu doğrultusunda kalloz birikimi artmış ve aday BG genlerin ekspresyon seviyeleri azalmıştır. İmmün etiketleme sonuçları, meyve gelişimi sırasında hücre duvarı yapısının nasıl değişti hakkında bilgi vermiştir. Kalloz birikimi immün etiketlenmiş resimde gözlemlendi ve olgunlaşmış meyve kesitlerinde kalloz miktarı olgunlaşmamış meyve kesitlerinden daha fazla bulunmuştur. LM26 çoğunlukla birincil hücre duvarlarında birikmiş ve olgun meyve kesitlerinde hücre içi boşluklarda bol miktarda bulunmuştur. LM11 olgunlaşmamış meyve kesitlerinde önemli bulunmuştur ve birincil hüre duvarlarında ve hücre arası boşluklarda yerleşmiştir. Hücre duvarlarında kalloz birikimi beta 1,3 glukanazlar tarafından düzenlenmektedir. Meyve gelişimi sırasında BG 'in düzenlenmesi raf ömrü, besin içeriği, meyve sertliği gibi bazı tarımsal özelliklerin artmasında katkıda bulunabilir. Bu çalışmanın amacı çilekte BG genlerini tanımlamak ve meyve olgunlaşması açısından işlevlerini araştırmaktır. Bu CRISPR/cas9 kullanılarak beta 1,3 glukanaz genlerininin susturulması veya bu genlerin aşırı sentezlenmesi yada seçilmiş beta 1,3 glukanaz genlerin yapılarının kullanılmasıyla yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The strawberry plant holds significant economic value and is widely favored for consumption by a large population. Fruit firmness and sugar content of the fruit traits are very important for strawberries. 56 beta 1,3 glucanase (BG) was detected in the strawberries. During the fruit development, callose deposition was increased result of ELISA, and the expression levels of candidate BG genes were decreased during fruit development. Immunolabelling results gave information about how cell wall composition changed during fruit development. Callose deposition was observed on the Immunolabelling picture and the ripen fruit sections had more callose than unripe sections. LM26 was found mostly abundant at primary cell walls and intracellular space in ripe fruit sections. LM11 was found important for unripe fruit sections and localized primary cell wall and intercellular space. Cell wall callose deposition is regulated by beta 1,3 glucanases. During fruit development, the BG regulation can contribute to some agronomic traits such as expanded shelf life, increased nutrition content, and fruit firmness. The aim of this study is to identify BG genes from strawberry and to investigate their function with respect to fruit ripening. This will be done by making beta 1,3 glucanase knockout, overexpression using CRISPR/cas9 or constructs of selected beta 1,3 glucanase genes.