Güney Ege Kalkınma Bölgesinde orman ürünleri sektörünün analizi ve geliştirilme olanaklarının araştırılması
Investigation on development opportunities and analysis of the forest products sector in the South Aegean Development Region
  1. Tez No: 783940
  2. Yazar: TÜRKAY TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GAVCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İşletme, Wood Products, Forestry and Forest Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada, Muğla, Aydın ve Denizli illerinden oluşan Güney Ege Kalkınma Bölgesi'nde orman ürünleri sektörünün mevcut durumu, yapısı, sorunları ve gelişim düzeyi araştırılarak sektörün analizi yapılmıştır. Öncelikle sektörün ülke içindeki konumu analiz etmek için lokasyon analizi yönteminden faydalanılmıştır. Bölge'de sektörün mevcut durumunu ve gelişiminin önündeki engellleri tespit etmek için“Orman Ürünleri Sektörü Problem Analizi Ölçeği”geliştirilmiştir. Ölçeğe göre bölgedeki problemler, teknolojik ve büyüme-gelişme problemleri, kurum kültürü ve ekonomik tabanlı problemler, ürün, rekabet ve bilgi odaklı problemler ve dış odaklı problemler boyutlarında incelenerek konu araştırılmıştır. Araştırma verileri, Türkiye İstatistik Kurumu Sanayi Endeksi verileri ve çalışma kapsamında kullanılan ölçek vasıtasıyla elde edilmiştir. Bu kapsamda, 441 orman ürünleri endüstri işletmesinin sahibi yada yöneticisi ile yüzyüze görüşme gerçekleştirilmiştir. Yöntem olarak Lokayon Analizi, Faktör Analizi, Bağımsız Örneklem t testi, Varyans Analizi, Kruskal Wallis testi ile frekans ve yüzde oranlarından faydalanılmıştır. Sonuç olarak, bölge odun hammaddesi açısından zengin kaynaklara sahipken, orman ürünleri sektörü açısından kümelenme düzeyinin düşük olduğu ve bölgede ağaç ürünleri sektörünün temel bir sektör olduğu tespit edilmiştir. Bölgede sektörün daha çok küçük işletmelerden oluştuğu, geleneksel yöntemlerle üretim faaliyetlerini sürdürdüğü görülmüştür. Sektörün, teknolojik ve büyüme-gelişme problemleri, kurum kültürü ve ekonomik tabanlı problemler, ürün, rekabet ve bilgi odaklı problemler yaşadığı tespit edilmiştir. Sektörün bölgede gelişimini kısıtlayan nedenler arasında yeni pazarlara açılma ve işbirliği eksiklerinin olduğu anlaşılmaktadır. Bu yüzden bölgede, sektörde sinerji oluşturulabilmesi için sektörün yer alabileceği organize sanayi bölgesine ihtiyaç olduğu ve meslek odaları ile kalkınma ajansının aktif rol alması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the current situation, structure, problems and development level of the forest products sector in the South Aegean Development Region consisting of Muğla, Aydın and Denizli provinces were analyzed and its situation was evaluated. First of all, location analysis method was used to analyze the position of the sector in the country.“Forest Products Sector Problem Analysis Scale”was developed in order to determine the current situation of the sector in the Region and to identify the obstacles in front of its development. According to the scale, the problems in the region were determined in the dimensions of technological and growth-development problems, corporate culture and economic-based problems, product, competition and information-oriented problems, and external-oriented problems. In the research, it was obtained through the data of the Turkish Statistical Institute Industry Index and the scale used within the scope of the study. In this contex, face-to-face interviews were conducted with the owner or manager of 441 forest products industry enterprises. As a method, location analysis, factor analysis, independent sample t test, analysis of variance, kruskal wallis test, frequency and percentage ratios were used. As a result, it has been determined that while the region has rich wood raw material resources, the level of clustering in terms of forest products sector is low and it is not a specialized and basic sector in the region. It has been observed that the sector in the region consists mostly of small businesses and continues its production activities with traditional methods. It has been determined that the sector has technological and growth-development problems, corporate culture and economic-based problems, product, competition and information-oriented problems. It is understood that among the reasons that restrict the development of the sector in the region, there are deficiencies in opening up to new markets and cooperation. Therefore, it is suggested that there is a need for an organized industrial zone where the sector can take place in order to create synergy in the sector and that the professional chambers and the development agency should take an active role in the region.