A nascent approach to human rights v. diplomatic immunity
İnsan haklarına yeni bir yaklaşım v. diplomatik dokunulmazlık
- Tez No: 783970
- Danışmanlar: PROF. DR. MICHAEL LYSANDER FREIMUTH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universität Wien
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bilindiği üzere, 1961 tarihli Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi (VCDR), diplomatik ilişkiler ve diplomatik dokunulmazlık ile ilgili temel BM (Birleşmiş Milletler) belgesidir. VCDR uyarınca, bir diplomatik ajan, işlediği isnat edilen suç bakımından göz altına alınamaz veya tutuklanamaz. Tezde, bu konular incelenirken, dokunulmazlığın kişi bakımından (ratione personae) ve konu bakımından (ratione materiae) gibi boyutları üzerinde durulmuştur. Ayrıca, dokunulmazlıkların insan haklarına yansıması incelenirken, Devlet Başkanlarının dokunulmazlıkları konusu üzerinde durulmuştur. Devlet Başkanlarının dokunulmazlıklarının VCDR veya VCCR gibi kapsamlı bir yasal dayanağı bulunmamakla birlikte, uluslararası mahkemelerin dikey dokunulmazlık yaklaşımı alanında değişen dokunulmazlık anlayışı açısından incelenmesi önem arz etmektedir. Çalışma kapsamında önerilen çözüm, uluslararası bir mahkeme ile oldukça iç içe geçmiş durumdadır. Diplomatik dokunulmazlık nedeniyle bir diplomatik ajanın tutuklanamayacağı düşünüldüğünde, bu durum cezasızlığa ve dolayısıyla bir insan hakları ihlaline yol açabilecektir. Çünkü bu, bir diplomatik ajanın ev sahibi Devletin mahkemesine yargılanmak üzere getirilemeyeceği anlamına gelir. Dokunulmazlık kurumu açıklandıktan sonra insan hakları ve dokunulmazlık ilişkisi incelenmiştir. Dokunulmazlığın kişi ve malzemesi, boyutları incelendikten sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Uluslararası Ceza Mahkemeleri (ICC) ve Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) kararları irdelenmiştir. Ardından bu bireysel diplomatik dokunulmazlıkların kötüye kullanılmasına yer verilecek ve son olarak bu ikilem karşısında neler yapılabileceği tartışılmıştır. Sonuç olarak, VCDR kapsamındaki olası değişiklikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As known, the Vienna Convention on Diplomatic Relations (VCDR), which is dated 1961, is the cornerstone UN (The United Nations) document pertaining to diplomatic relations and diplomatic immunity. Pursuant to the VCDR, a diplomatic agent cannot be arrested, irrespective of the alleged felony or crime that he/she committed. While examining these issues, the dimensions of immunity, such as ratione personae and ratione materiae will be dwelled on. Furthermore, while examining the human rights reflection of the immunities, the question of the immunities of the Heads of States shall be harped on. Even though the immunities of the Heads of States have no comprehensive legal basis such as VCDR or VCCR, it is of importance to be studied pertaining to the changing understanding of immunity, in the realms of vertical immunity approach of the international tribunals, given that the suggested solution is highly intertwined with an international court. Given that a diplomatic agent cannot be detained owing to the bestowed immunity, this situation might lead to impunity, thus a human rights violation. Because it means that a diplomatic agent cannot be brought to be tried before the court of the host State. After explaining the institution of immunity, the relationship between human rights and immunity will be examined. After analyzing the personae and materiae, aspects of the immunity, the court verdicts of the European Court of Human Rights (ECtHR), International Criminal Courts (ICC), and International Court of Justice (ICJ) will be scrutinized. After that, abuse of these individual diplomatic immunities will be given place and at last, what can be done regarding this dichotomy, will be argued. Consequently, the potential amendments within the VCDR are examined