20 yaş üstü kadınlarda meme kanseri bilgi düzeyi ile sağlık okuryazarlığı ve genel sağlık düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between breast cancer knowledge level, health literacy and general health level in women over 20 years old
  1. Tez No: 783983
  2. Yazar: ESRA BİLGİLİ YEĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Meme kanseri, 2020 yılında dünya çapında kadınlarda en sık görülen kanser türü olmakla birlikte insidans ve mortalite bakımından birinci sırada gelmektedir. Bu araştırma, 20 yaş üzeri kadınların meme kanseri bilgi düzeylerini, sağlık okuryazarlığını ve genel sağlık düzeylerini belirlemek ve bunlar arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı, tek merkezli ve kesitsel olan bu araştırma, Gaziosmanpaşa Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne 15 Eylül 2021-15 Aralık 2021 tarihleri arasında başvuran 20 yaş ve üzerindeki 300 kadın hasta ile gerçekleştirildi. Veriler, çalışmaya katılmayı kabul eden hastalara tarafımızca hazırlanan sosyodemografik ve tanılama davranış bilgi formu, Geniş Kapsamlı Meme Kanseri Bilgi Testi (GKMKBT), Hasta sağlık anketi (PHQ-9) ve Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (TSOY-32) uygulanarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Breast cancer is the most common type of cancer in women worldwide in 2020, and ranks first in terms of incidence and mortality. This research was carried out to determine the breast cancer knowledge level, health literacy and general health levels of women aged 20 and over and to determine the relationship between them. Method: The descriptive, single-center and cross-sectional study was conducted with 300 female patients aged 20 years and older who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics between September 15, 2021 and December 15, 2021. The data were obtained by applying the sociodemographic and diagnostic behavior information form prepared by us, The Comprehensive Breast Cancer Knowledge Test (CBCKT), The Patient Health Questionnaire (PHQ-9) and the Turkey Health Literacy Scale (TSOY-32) to the patients who accepted to participate in the study.