Anadolu ve Hint masallarında dört element: Toprak, hava, ateş ve su
The four elements: Earth, air, fire and water in Anatolian and Indian fairy tales
- Tez No: 783993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FESUN KOŞMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Masallar, tarihin bilinmeyen zamanlarından beri insanın evren ve kendi varoluşunu anlamlandırma çabası sonucu doğmuştur. Masallar, içinde doğdukları toplumların yaşam tarzları, dini inanışları, sosyal ilişkileri ve dünya görüşleri hakkında birçok ipucu sunar. Bahsedilen sözlü ürünlerin tamamında, hayatın özünü oluşturan dört elementin ortak öğe olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda dört element Anadolu ve Hint masallarındaki ortak konuların başında yer almaktadır. Anadolu ve Hint masallarındaki toprak, hava, ateş ve sudan oluşan dört element arketipsel yöntem ışığında karşılaştırılmalı olarak incelenecektir. Bu yönüyle çalışmanın hedeflediği nokta farklı iklim, coğrafya, inanç ve kültüre ait masalların dört elementle ilgili betimlemelerinden yola çıkarak arketipsel, sembolik, kültürel ve mitik inanç izlerini tespit etmek ve bu izlerin işlenişindeki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymaktır. Bu çalışma Carl Gustav Jung'un arketip tanımı ve Dört Arketip adlı eseri referans alınarak oluşturulmuştur. Anadolu ve Hint masalları üzerinde yapılan çalışma sonucunda arkaik dönemlerden beri kullanılagelen dört elementin gösterdiği ilk-imge özelliği ve sembolik kullanımları dolayısıyla birer arketip olarak kabul edilebilceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tales have emerged as a result of the effort of man to make sense of the universe and his own existence since the unknown times of history. Tales provide us with many clues about the lifestyles, religious beliefs, social relations and worldviews of the societies in which they were born. In all of these oral products, it has been determined that the four elements that create the essence of life are the common themes. In this context, the four elements are among the common themes in Anatolian and Indian tales. The four elements of earth, air, fire and water in Anatolian and Indian tales will be discussed and comparatively examined in terms of archetypal method. In this respect, the aim of the study is to determine the traces of archetypal, symbolic, cultural and mythical beliefs based on the descriptions of the four elements of tales belonging to different climate, geography, belief and culture and to reveal the similarities and differences in the processing of these traces. This research paper was created with reference to C.G. Jung's definition of archetypes and his work titled Four Archetypes. As a result of the study on Anatolian and Indian tales, it has been concluded that the four elements that have been used since archaic times can be considered as archetypes due to their proto-image feature and symbolic uses.