Algılanan örgütsel desteğin örgütsel sessizlik üzerindeki etkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracılık rolü: 112 Acil Sağlık Hizmetleri çalışanları örneği
The mediating role of organizational identification in the effect of perceived organizational support on organizational silence: The case of 112 Emergency Health Service employees
  1. Tez No: 783994
  2. Yazar: DUYGU YILDIRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE YEŞİLAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Başlık: Algılanan Örgütsel Desteğin Örgütsel Sessizlik Üzerindeki Etkisinde Örgütsel Özdeşleşmenin Aracılık Rolü: 112 Acil Sağlık Hizmetleri Çalışanları Örneği. Amaç: Araştırma ile 112 acil sağlık hizmetleri çalışanlarının algılanan örgütsel destek, örgütsel sessizlik, örgütsel özdeşleşme düzeylerinin belirlenmesi ve çalışanlarda algılanan örgütsel desteğin örgütsel sessizlik üzerindeki etkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracılık rolü olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmanın evrenini Eskişehir İl Ambulans Servisi Başhekimliği'ne bağlı tüm 112 acil sağlık hizmetleri çalışanları oluşturmakta olup, evrenin tamamına ulaşılmıştır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği, Örgütsel Sessizlik Ölçeği ve Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçme araçlarının ilgili örneklemde ne derecede geçerli olduğunu belirlemek için Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yapılmıştır. Elde edilen verilerin normallik varsayımlarının test edilmesi için çarpıklık, basıklık ve Mahalanobis uzaklık değerleri hesaplanmıştır. Araştırma hipotezlerinin test edilmesi amacıyla Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) ve Bootstrap tekniği; algılanan örgütsel destek, örgütsel sessizlik ve örgütsel özdeşleşmenin katılımcıların tanımlayıcı özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını test etmek amacıyla Bağımsız örneklem t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Title: The Mediating Role of Organizational Identification In The Effect of Perceived Organizational Support on Organizational Silence: The Case of 112 Emergency Health Service Employees. Aim: The study aimed to determine the perceived organizational support, organizational silence, and organizational identification levels of the 112 emergency health service employees and to determine whether organizational identification has a mediating role in the effect of perceived organizational support on organizational silence. Methods: The population of this study is composed of 112 emergency health service employees in Eskisehir Provincial Ambulance Service Chief Physician, and all of the employees in this population participated in this study. In this study Demographic Information form, Perceived Organizational Support Scale, Organizational Silence Scale, and Organizational Identification Scale were used. Confirmatory Factor Analysis (CFA) was conducted to determine to what extent the measurement tools used in the study were valid in the relevant sample. Skewness, kurtosis, and Mahalanobis distance values were calculated to test the normality assumptions of the obtained data. Structural Equation Model (SEM) and Bootstrap method was used to test this study's hypotheses; Independent Sample t-Test and One-way analysis of variance (ANOVA) were used to test whether the perceived organizational support, organizational silence, and organizational identification differ according to participant's descriptive characteristics.