Türk dili ve Kore dili temelinde Altay dil ailesinde soru ifadeleri
Question expressions in Altaic languages family based on Turkish language and Korean language(터키어와 한국어에 기초한 알타이어족으로 된 질문표현)
- Tez No: 784006
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH AĞCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Soru ifadeleri, soru oluşturma biçimleri ve bunların anlam bilimi / söz dizimi açısından incelenmeleri, evrensel dil araştırmalarında bir eksiklik oluşturmaktadır. Bu çalışma, sözü edilen eksikliği, Korece ve Türkçedeki görünüşü üzerinden karşılaştırmalı olarak ele almaktadır. Amaç, elde edilen bulgulardan hareketle, Korece ve Türkçenin soru açısından birbirlerini destekleyip desteklemediğini göstermektir. Korecede, cümle sonu soru şekillerine yüklenen honorifik katmanlı (saygı dereceli) anlamsal bir bütünlük ve soru biçimlerinin söz diziminde görev alırken ortaya çıkardığı birden fazla görünüş vardır. Bu, Türkçenin cümle içerisinde somut olarak verdiği birçok anlamın Korecede anlam ayırıcı eklerle ve honorifik katmanlarla soyut olarak verilmesi demektir. Korece ve Türkçe arasında, eskiye doğru gidildikçe benzer olduğu görülen ve ortak bir genetiğe sahip soru parçacıkları bulunmaktadır. Ancak bu parçacıkların sahip olduğu anlamsal katmanlar iki dil arasında da farklıdır. Aynı zamanda, Korecede zamir kökenli soru eklerinin varlığı ve iki dil arasında soru eklerinin isim soylu ve fiil soylu sözcüklere eklenme biçimindeki farklılık dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Interrogative expressions and forms of question formation and their analysis in terms of semantic-syntax pose a deficiency in universal language studies. This study deals with the aforementioned deficiency comparatively in terms of its appearance in Korean and Turkish languages. The purpose of study is to indicate whether Korean and Turkish support each other in terms of the question, based on the data obtained. ABSTRACT: In Korean, there is a semantic integrity with an honorific layer (degree of respect) in the sentence ending question forms, and there is more than one aspect that the question forms reveal while taking part in the syntax. This means that many of the meanings that Turkish gives concretely in the sentence are given abstractly in Korean with semantic suffixes and honorific layers. There are question particles between Korean and Turkish, which seem to be similar as we go back in time and have a common origins. However, the semantic layers of these particles are also different between the two languages. At the same time, the existence of question suffixes with pronoun origin in Korean and the difference in the way question suffixes are added to words with noun stem and verb stem between the two languages attract attention.