Do they really influence? the effects of thin instagram influencer's follower number on women's similarity and reachability perception impacting body satisfaction
Gerçekten etkiliyorlar mı? zayıf ınstagram fenomenlerinin takipçi sayısının kadınların beden memnuniyetini etkileyen benzerlik ve erişilebilirlik algısı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 784023
  2. Yazar: ATEŞ GÜL ERGUN
  3. Danışmanlar: DR. MAJA GOLF PAPEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Zayıf Instagram fenomenlerinin takipçi sayısının kadınların beden ölçüsü ve takipçi sayısı benzerliği üzerindeki etkisi ve ayrıca beden ölçüsü ve takipçi sayısı erişilebilirlik algısının kadınların beden memnuniyetini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Veriler Qualtrics aracılığıyla Türkiye'de yaşayan 224 kadından toplanmıştır. Zayıf fenomenlerin takipçi sayısının beden ölçüsü ve takipçi sayısı erişilebilirliği üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Beden ölçüsü benzerliği ve erişilebilirliği ile birlikte takipçi sayısı erişilebilirliği de beden memnuniyeti ile ilişkilidir. Ayrıca, beden ölçüsü benzerliği, beden ölçüsü erişilebilirliği ile beden memnuniyeti arasındaki ilişkiye aracılık etmiştir. Zayıf fenomenlerin takipçi sayısının sosyal karşılaştırma açısından iyi bir gösterge olabileceği; benzerlik teriminin sosyal karşılaştırmanın önlenmesi olarak her duruma genellenemeyeceği ve erişilebilirliğin sosyal karşılaştırma teorisinin bir parçası olarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır. Sınırlamalar ve gelecekteki çalışmalara yönelik fikirler de ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
The effects of how thin Instagram influencers' follower number on women's body size and follower number similarity and also body size and follower number reachability perception impact women's body satisfaction were examined. The data was gathered from 224 women living in Turkey via Qualtrics. There was a significant effect of follower number of the thin influencer on body size reachability and follower number reachability. Body size similarity and reachability, and follower number reachability were also related with body satisfaction. Moreover, body size similarity mediated the relationship between body size reachability and body satisfaction. It is concluded that thin influencers' follower number could be a good indicator for social comparison, similarity term could not generalise to every situation as a prevention from social comparison, and reachability might be considered as a part of social comparison theory. The limitations and ideas for future studies were also addressed.