Is Bitcoin a digital gold?
Bitcoin dijital altın mıdır?
  1. Tez No: 784024
  2. Yazar: MEHMET MERT SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÜNALMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez, Bitcoin'in riskten korunma ve güvenli liman özellikleri açısından bir dijital altın olarak kabul edilip edilemeyeceğini araştırmaktadır. 12 ülkeye ait 16 farklı borsa için Bitcoin ve borsa getiri oranları kullanılmıştır. Veri seti 2015-2021 yıllarını kapsamaktadır ve araştırma sorusunu test etmek için GARCH (1,1) modeli kullanılmıştır. Ayrıca güvenli liman özelliklerini kontrol edebilmek için ülkelerdeki kriz zamanlarında Bitcoin'in getiri oranı gözlemlenmiştir. Her borsada bu kriz anlarını tespit edebilmek için borsaların en düşük değerleri gösterdiği %1, %5 ve %10 periyotları belirlenerek modele kukla değişken olarak eklenmiştir. Model sonuçları, Bitcoin'in örneğimizdeki herhangi bir borsa endeksi için bir korunma aracı olmadığını göstermektedir. Yani Bitcoin genel olarak riskleri ortadan kaldırmamıştır. Bununla birlikte, Bitcoin tüm borsalar için portföy çeşitlendirme aracı olarak kullanılabilir. Gelişmekte olan ülkelerde Bitcoin ve diğer endekslerin ilişkileri daha sınırlı olduğu için çeşitlendirici olarak daha verimli kullanılabileceği görülmüştür. Güvenli liman özellikleri ile ilgili olarak, sonuçlar farklı borsalar ve farklı periyotlar için değişiklik göstermektedir. Bitcoin bazı borsalarda 0,01 ve 0,05'lik periyotlarda güvenli liman özellikleri gösterse de genel olarak, Bitcoin dijital altın olarak kabul edilebilir sonucuna ulaşılamaz.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates whether Bitcoin can be considered as a digital gold in terms of its hedging and safe haven characteristics. We use Bitcoin returns and stock market returns for 16 different stock markets belonging to 12 countries. The weekly data set covers the period between 2015 and 2021, and we use the GARCH (1,1) model to test the research question. Furthermore, to determine the safe haven property, we take into account how Bitcoin returns behave when tail risks materialize in different countries. For this, we take the 1%, 5%, and 10% quantiles representing extreme equity market movements and add to the model as dummy variables. The model results indicate that Bitcoin is not a hedging instrument for any stock market investments in our sample, meaning that it does not mitigate adverse shocks on average. However, Bitcoin can be a diversifier tool for all stock markets. Regarding the safe haven properties, the results vary for different stock markets and the predetermined quantiles. We conclude that, although Bitcoin shows safe haven propertis for some stock exchanges at 0.01 and 0.05 quantiles, it cannot be considered as a digital gold in general.