Osmaniye eğitim tarihi (1923-1970)
Education history of Osmaniye (1923-1970)
- Tez No: 784022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÜHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu araştırmanın amacı 1923-1970 yılları arasında Osmaniye ilinde eğitim alanında yapılan çalışmaları incelemek; bu çalışmaların Osmaniye iline ve Türk eğitim tarihine katkısını değerlendirmektir. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi ve görüşmenin kullanıldığı bu araştırmada eğitim tarihi ile ilgili yazılı eserler incelenmiştir. Bununla birlikte araştırma konusuyla ilgili bireysel görüşmeler de yapılmıştır. Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte ülkemizde çağdaş eğitimin temelleri atılmış, 1923-1950 yılları arasında Osmaniye merkezde üç ilkokul ve bir ortaokul bünyesinde kız ve erkek öğrencilerin eğitim gördüğü tespit edilmiştir. Özellikle 1950'den itibaren ortaöğretim kurumlarının açıldığı; kız öğrenci sayısının arttığı; okullarda çok çeşitli derslere yer verildiği görülmüştür. Okullar, öğrencileri hem akademik alanda hem de sosyal hayata hazırlamada önemli bir rol üstlenmiştir. 1970 yılına gelindiğinde Osmaniye merkezde 11 ilkokul, 1 ortaokul ve 4 lise bulunmaktadır. Ayrıca öğretmen ihtiyacını karşılamak için açılan Düziçi Köy Enstitüsü de Osmaniye eğitim tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Yaygın eğitim kapsamında halkevleri ve halk eğitim merkezinde açılan kurslar da yöre halkının gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Osmaniye ili eğitim tarihini ele alan bu araştırmanın eğitim tarihi konusunda yapılacak çalışmalara ışık tutacağı; Osmaniye tarihinin doğru yorumlanması ve değerlendirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Cumhuriyet döneminde Atatürk ilke ve inkılâpları doğrultusunda gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerinin araştırılıp aktarılması gelecek kuşaklara yol gösterecek ve eğitim alanında yapılacak yeniliklere kaynaklık edecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to be conducted in the field of education in the Osmaniye province between 1923-1970, To evaluate the contribution of these studies to the Osmaniye province and to the history of Turkish education. In this research, the document analysis and the interview, are used in qualitative research methods, written works related to the date of the training have been reviewed. In addition, individual interviews have been conducted on the subject of research. With the announcement of the Republic, the foundations of contemporary education have been laid in our country, and it was determined that between years 1923-1950, male and female students were educated in three primary schools and a secondary school in the center of Osmaniye. Especially since 1950, secondary education institutions have been opened; the number of female students increased; It has been observed that a wide variety of courses are given in schools. Schools have played an important role in preparing students for both academic and social life. By 1970, there were eleven primary schools, one secondary school and four high schools in the center of Osmaniye. In addition, Düziçi Village Institute, which was opened to meet the need for teachers, has an important place in the history of Osmaniye education. The courses opened in community centers and public education centers within the scope of non-formal education also played an important role in the development of the local people. This study, which deals with the history of education in Osmaniye province, will shed light on the work to be carried out on the date of education; It is thought to contribute to the correct interpretation and evaluation of the history of Osmaniye. Researching and transferring the educational activities carried out in line with Atatürk's principles and reforms in the Republican era will guide future generations and will be a source for innovations in the field of education.