Contextuality and non-locality relations in quantum systems
Kuantum sistemlerinde bağlamsallık ve yerel olmama ilişkileri
  1. Tez No: 784039
  2. Yazar: FIRAT DİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZAFER GEDİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kuantum bağlamsallık, bir ölçümün sonucunun birlikte gerçekleştirilen diğer ölçümlerden bağımsız olmadığını ifade eden kavramdır. Kuantum bağlamsallığını gözlemlediğimiz en basit örnek, bazı qutrit durumları tarafından ihlal edilen beş ölçümlü duruma bağlı bağlamsal olmayan eşitsizliği içeren Klyachko-Can-Binicio\u{g}lu-Shumovsky (KCBS) ölçüm senaryosudur. KCBS eşitsizliğine, bu tezin ana bileşenlerini oluşturan üç farklı açıdan yaklaştık: (1) KCBS pentagramının simetrilerini, yani fiziksel Öklid uzayı $\mathbb{E}^3$'daki dönmeler altında kuantum bağlamsallığının korunmasını inceledik. Üç boyutlu Hilbert uzayının gerçek alt grubuna ait kuantum sistemleriyle çalıştık. Maksimum kuantum bağlamsallığı için Euler dönüş açılarına ilişkin verileri sağlıyoruz. Verileri kullanarak, küresel koordinatlarla parametrelenmiş qutrit durumları ile dönme açıları arasında matematiksel ilişkiler bulduk; (2) Tezimin ikinci bölümünde, KCBS ölçüm senaryosunda kuantum bağlamsallık ile uyum (dolaşıklık ölçütü) arasındaki ilişkiyi bulduk. Ayrıca, KCBS ölçümleri yapıldığında belirli bir uyum için kuantum bağlamsallık derecesini de bulduk. Bu ilişkiyi kullanarak, keyfi bir dolaşıklık için KCBS ve Bell eşitsizliklerinin maksimum ihlalleri arasında karşılaştırma yaptık. Ayrıca, maksimum dolaşıklık veya dolaşıklık olmama gözlemlendiğinde ihlal derecesini hesapladık. KCBS senaryosundaki dolaşık olmayan durumlar için yeni bir alt sınır bulduk; (3) Kuantum ertelemeli seçim deneyinin farklı versiyonlarından bahsettikten sonra aynı deneyin modifiye edilmiş haline karşılık gelen ve kuantum bağlamsallık ile dolaşıklığın parçacığa ait dalga ve parçacık özellikleriyle ilintili olduğu görülen bir kuantum devresi sunduk. Bu bize kuantum bağlamsallığın dalga-parçacık ikililiğiyle uyum içerisinde olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Quantum contextuality is the concept that the outcome of a measurement on a system is not always independent of other measurements performed simultaneously on the system. The simplest example where we observe quantum contextuality is the Klyachko-Can-Binicio\u{g}lu-Shumovsky (KCBS) measurement scenario which includes a five-measurement state-dependent non-contextuality inequality violated by some qutrit states. We have approached the KCBS inequality from three different perspectives which form the main components of this thesis: (1) We have looked into the symmetries of the KCBS pentagram, i.e., the conservation of quantum contextuality under rotations in the physical space. We work with the quantum systems belonging to the real subgroup of the three-dimensional Hilbert space. We provide the data on Euler rotation angles for maximal quantum contextuality. By using the data, we have found mathematical relations between rotation angles and qutrit states parameterized with spherical coordinates; (2) In the second part of my thesis, we have found the relation between quantum contextuality and concurrence (a measure of entanglement) in the KCBS measurement scenario. We have also found the degree of quantum contextuality for a given concurrence when the KCBS measurements are performed. Using this relation, we have made a comparison between the maximal violations of the classical inequalities (the Bell and KCBS inequalities) for any degree of entanglement. Moreover, we have calculated the degree of violation when maximal entanglement or non-entanglement is observed. We have found a new lower bound for the non-entangled states in the KCBS scenario; (3) After discussing the different versions of the quantum delayed-choice experiment, we have introduced a quantum circuit that corresponds to a modified version of the same experiment where one sees that quantum contextuality and entanglement are well correlated with wave and particle properties of a quantum state. This shows that quantum contextuality is in good agreement with the wave-particle duality.