Kapsamlı renk uyumuna sahip kompozit rezinlerin klinik başarılarının değerlendirilmesi
evaluation of clinical success of universal chromatic composite resins
  1. Tez No: 784040
  2. Yazar: UĞUR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER KAPTAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Literatürde tek renk kompozit rezinlerin klinik performansını değerlendiren yeteri kadar çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada farklı tek renk kompozit rezinler ile restore edilen sınıf II direkt kompozit restorasyonların, altı aylık klinik takip süresince Amerika Birleşik Devletleri Halk Sağlığı Servisi (USPHS) değerlendirme sistemine göre değerlendirmesi amaçlanmıştır. Çalışılma kapsamında; premolar veya molar dişlerin en az 2 en fazla 6 arayüz çürüğü bulunan 62 gönüllü birey dahil edildi. Toplam 200 adet sınıf II kavite FiltekTM Z250, Omnichroma, Charisma Diamond ONE, GC Essentia Universal kompozit materyalleri ile Scotchbond Universal Plus adezivi kullanılarak üretici firmaların önerisi doğrultusunda restore edildi. Tüm restorasyonlar tek bir hekim tarafından uygulandıktan sonra başlangıç,7. gün, 3 ve 6. aylarda modifiye USPHS kriterlerine göre iki uzman hekim tarafından değerlendirildi. Çalışmamızda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Kruskal-Wallis ve Friedman testleri kullanıldı. 6. ay sonunda %100 kontrole gelme oranıyla 62 hastada 200 restorasyon değerlendirildi. Kompozit restorasyonların yapımının ardından Omnichroma grubuna ait 6 restorasyon B (Bravo) skoru alırken, FiltekTM Z250 grubuna ait 1 restorasyon (Bravo) skoru almıştır. Charisma Diamond ONE, GC Essentia Universal gruplarına ait tüm restorasyonlar A(Alfa) skoru almıştır. Elde edilen veriler gruplar arası ikişerli karşılaştırıldığında Omnichroma ile FiltekTM Z250, Omnichroma ile GC Essentia Universal ve Omnichroma ile Charisma Diamond ONE arasındaki farklılık istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). Yaptığımız klinik çalışma sonucunda, uygun endikasyon varlığında direkt kompozit rezin restorasyonlarda kapsamlı renk uyumuna sahip tek renk kompozit rezin uygulamaları tercih edilebilir. Tek renk kompozit rezinlerin klinik başarıları hakkında daha kesin sonuçlara ulaşmak için uzun dönem klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the clinical performance of different one shade composite resins in Class II direct composite restorations using the United States Public Health Service (USPHS) evaluation system during a six-month clinical follow-up period. 62 volunteers with at least 2 to 6 interface cavities in premolar or molar teeth were included in the study. A total of 200 Class II cavities were restored using FiltekTM Z250, Omnichroma, Charisma Diamond ONE, and GC Essentia Universal composite materials and Scotchbond Universal Plus adhesive according to the manufacturer's recommendations. All restorations were applied by a single dentist and evaluated by two specialist dentists using modified USPHS criteria at baseline, 7 days, 3 months and 6 months. The data was analyzed using Kruskal-Wallis and Friedman tests. At 6 months, 62 patients and 200 restorations had a 100% control rate. Our study revealed that Omnichroma group had 6 restorations scored as B (Bravo), FiltekTM Z250 group had 1 restoration scored as B (Bravo), Charisma Diamond ONE and GC Essentia Universal groups had all restorations scored as A (Alpha).