Hemşirelik son sınıf öğrencilerinde aleksitimi ve internet bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi: konya ili örneği
Investigation of the relationship between alexithymia and internet addiction in nursing senior students: the case of konya
- Tez No: 784048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA BAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Araştırma, Konya ilinde bulunan üniversitelerin hemşirelik son sınıf öğrencilerinde aleksitimi ve internet bağımlılığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini; Konya ilinde bulunan üniversitelerin hemşirelik son sınıfında eğitim gören 369 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, araştırmaya alınma kriterlerini taşıyan ve gönüllü olarak araştırmaya katılan 180 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada Sosyo-demografik Veri Formu, Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu (YİBT-KF) ve Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20) kullanılmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS for windows-25 programı kullanılmış ve bağımsız gruplarda t-testi, çoklu grupların karşılaştırılmasında varyans analizi, ilişkisel çıkarımlarda Pearson Korelasyon analizi ve ileri analizlerde LSD ile Dunnet C yapılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan öğrencilerin YİBT-KF toplam puan ortalaması 37,2±16,36; TAÖ-20 toplam puan ortalaması ise 57±10,09 bulunmuştur. Bu puanlara göre katılımcıların %30'u aleksitimik ve %13,3'ünün riskli internet kullanıcısı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to evaluate the relationship between internet addiction and alexithymia in intern nursing students. Material and Method: The universe of the study consisted of 369 intern nursing students at universities in Konya. The sample of the study consisted of 180 students who met the inclusion criteria and accepted to participate in the study voluntarily. Sociodemographic Data Form, Young Internet Addiction Test Short Form (YIAT-SF) and Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) were used in the study. SPSS for windows-25 program was used to analyze the data and t-test for independent groups, analysis of variance for comparing multiple groups, Pearson Correlation analysis for relational inferences, and LSD and Dunnet C for further analysis were performed. Results: YIAT-SF total score average of the students participating in the study was 37.2 ± 16.36; The total score average of the TAS-20 was 57 ± 10.09. According to these scores, it was determined that 13.3% of the students had moderate internet addiction and 30% had alexithymia.