Diyabetik ayaklı hastalarda serum trimetilamin n-oksit (TMAO) ve flavin içeren monooksidaz (FMO3) seviyelerinin araştırılması
Investigation of serum trimethylamine n-oxide (TMAO) and flavin-containing monooxidase (FMO3) levels in diabetic foot patients
- Tez No: 784050
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT SAİT KELEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Değişen beslenme alışkanlıklarının ve mikrobiyotanın, obezite ve diyabet gelişimindeki rolü artmaktadır. DM önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. DM'nin kronik komplikasyonlarından diyabetik ayak beklenen yaşam süresini kısaltmakta ve sosyal güvenlik sistemlerine büyük maddi yükler getirmektedir. Çalışmamız mikrobiyota FMO3 ve TMAO ekseninde varsa; diyabet ve diyabetik ayak ilişkisini açıklamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The role of changing eating habits and microbiota in the development of obesity and diabetes is increasing. DM has become an important public health problem. Diabetic foot ulcer one of the chronic complications of DM, shortens life expectancy and imposes great financial burdens on social security systems. If our study is based on microbiota FMO3 and TMAO axis; aims to explain the relationship between diabetes and diabetic foot ulcer.