Çokkültürlülük ve Etiyopya toplumu: Sosyal hoşgörüsüzlüğün ve toplumsal çözülmenin korkusunun köklerini keşfetmek
Multiculturalism and Ethiopian society: Exploring the roots of social intolerance and fear of societal disintegration
  1. Tez No: 784086
  2. Yazar: AMİRA ALLO MOHAMMAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FARUK YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada çokkültürlülük temelinde, Etiyopya'nın başkenti olan Addis Ababa'da sosyal hoşgörüsüzlüğün ve toplumsal çözülmenin korkusunun köklerini incelenmesini amaçlanmıştır. Araştırma sorularına cevap aramak için nitel araştırma metodolojisi kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak Addis Ababa'da yerleşen 15 kişi ile görüşme yapılmıştır. Görüşme yoluyla elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle bulgulanmış ve yorumlanmıştır. Araştırmada, toplumun sosyal hoşgörüsünü ve barış içinde bir arada yaşamasını etkileyen en belirleyici faktörlerin etnisite, dindarlık, etnik federalizm ve sosyal medya olduğunu tespit edilmiştir. Bu çalışma aynı zamanda toplulukların çeşitlilik ve çokkültürlülük hakkındaki görüşlerini onlarla olan deneyimleri aracılığıyla incelenmiştir. Katılımcıların çoğunluğu başlangıçta çeşitliliğe karşı olumlu bir tutuma sahip olmalarına karşın, çokkültürlülüğe dair görüşleri ülkede devam eden mevcut sosyal hoşgörüsüzlük sorununun bir sonucu olarak zaman içinde değişmektedir. Sosyal hoşgörüsüzlük barış içinde bir arada yaşamayı etkileyerek toplumların sosyal ve siyasal yaşamları üzerinde ciddi sonuçlar yaratabilmektedir. Sosyal hoşgörüsüzlük sosyal ilişkiyi etkilemekte, sosyal bağları kopmaktadır. İnsanlar etnik temelli gruplar oluşturmakta ve bununla birlikte etnisite aile/evlilik kurumunu da etkilemektedir. Sosyal hoşgörüsüzlük sosyal dokuyu kargaşaya getirerek büyük insan ve mal kayıplarına neden olmuş ve ülke iç savaşa sürüklemiştir. Bu nedenle, toplum içerisinde toplumsal çözülme konusunda büyük bir korku hakimdir. Son olarak, bu çalışmada, aşırı etnosantrizmden kaçınılması ve paydaşlar, hükümetler, politika yapıcılar, dini liderler gibi ilgili organların farkındalık yaratması ve toplumun bundan ne kadar kötü ve yıkıcı bir şekilde etkilendiğini göstermesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
On the basis of multiculturalism, this study aims to examine the roots of social intolerance and the fear of societal disintegration in Addis Ababa, the capital city of Ethiopia. Qualitative research methodology was used to find answers to the research questions. 15 residents of Addis Ababa were interviewed using the semi-structured interview technique. The data obtained from the interviews were analyzed and interpreted using the thematic analysis method. The findings of the study show that the most determining factors affecting social tolerance and peaceful coexistence in a society are ethnicity, religiosity, ethnic federalism, and social media. This study also examined communities' prevailing views and opinions on diversity and multiculturalism through their experiences with them. Although the majority of the interviewee initially had a positive attitude towards diversity, their views on multiculturalism have changed over time as a result of the ongoing problem of social intolerance in the country. Social intolerance has serious consequences in the social and political lives of societies by affecting peaceful coexistence. Social intolerance affects social interactions; social ties are broken. People form ethnic-based groups, and ethnicity also affects the institution of family/marriage. Social intolerance has caused great human and property losses by dragging the social fabric into turmoil, and sparked conflicts. The fear of societal disintegration is therefore quite prevalent throughout society. Finally, in this study, it is recommended that extreme ethnocentrism should be avoided and concerned bodies, such as stakeholder, governments, policymakers, religious leaders, should raise awareness and show how badly and destructively society is affected by it.