Sürdürülebilirlik göstergelerinin finansal performans üzerine etkisi: BİST sürdürülebilirlik endeksinde yer alan şirketler üzerine bir araştırma
The effect of sustainability indicators on financial performance: A research on the companies included in the BIST sustainability index
  1. Tez No: 784087
  2. Yazar: DAMLA TEKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN GÜNGÖR TANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Borsa İstanbul (BİST) Sürdürülebilirlik Endeksi'nin 2020 yılında yayınladığı endeks şirketlerin sürdürülebilirlik raporlarında şirketlerin, performansları hakkında yatırımcılara ve paydaşlarına önemli bilgiler sunulmaktadır. Bu bağlamda tez çalışmasının temel amacı, sürdürülebilirlik raporları yayınlayan şirketlerin sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik açıklamalarının finansal performansları üzerinde etkisi olup olmadığını tespit etmektir. BİST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan 33 imalat şirketinin 2016-2021 yılları arasında sürdürülebilirlik raporları sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik ile ilgili bilgiler araştırılmıştır. Söz konusu çalışmada bağımlı değişkenler olarak, şirketlerin finansal performans analizlerinde kullanılan kârlılık oranlarından yararlanılmıştır. Çalışmada sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik değişkenleri ise bağımsız değişkenler olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada yapılan analiz sonucunda sosyal sürdürülebilirlik ve çevresel sürdürülebilirlik ile aktif kârlılık arasındaki ilişkinin anlamlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the sustainability reports of the index companies published by the Borsa Istanbul (BIST) Sustainability Index in 2020, important information is provided to investors and stakeholders about the performance of companies. In this context, the main purpose of the thesis study is to determine whether the social and environmental sustainability statements of companies that publish sustainability reports have an impact on their financial performance. Information on social and environmental sustainability in the sustainability reports of 33 manufacturing companies included in the BIST Sustainability Index between 2016-2021 was searched. In this study, profitability ratios used in financial performance analyzes of companies were used as dependent variables. In the study, social and environmental sustainability variables were determined as independent variables. As a result of the analysis made in this study, it has been determined that the relationship between social sustainability and environmental sustainability and asset profitability is significant.