Etiyopyalı öğrencilerin Türkçe dersine karşı tutumları
Ethiopian students' attitudes towards Turkish lesson
- Tez No: 822451
- Danışmanlar: DR. RIZA OĞRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Küreselleşen dünya düzeninde uluslararası ilişkilerin gelişmesi, teknoloji kullanımının yaygınlaşması ve ülkeler arasındaki ulaşımın kolaylaşması gibi nedenlerle yabancı dil öğrenmeye olan gereksinim arttırmıştır. Ülkelerin birbirleriyle etkileşim içinde olması çok kültürlülüğü, çok kültürlülük ise çok dilliliği etkilemiştir. Bu sebeple günümüzde yabancı dil öğrenme önemli bir gereklilik hâline gelmiştir. Türkçe dili yabancılar tarafından özellikle son dönemde her ne kadar fazla tercih edilir bir dil olsa da özellikle öğrenim noktasında öğrenciler çeşitli sorunlar ile karşılaşmaktadırlar. Öğrencilerin Türkçeyi öğrenmeleri ya da farklı ülkelerden Türkiye'ye gelen öğrencilerin Türkçeye karşı tutumları değişkenlik gösterebilmektedir. Bu çalışmada yabancı dil olarak Türkçe eğitimi alan Etiyopyalı öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumları akademik başarı puanı, cinsiyetleri, Türkçe öğrenme amaçları, sınıf düzeyleri, derse sınava hazırlanma süreleri dışında Türkçe çalışma süreleri gibi değişkenler açısından aralarında anlamlı bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye Maarif Vakfı Okulları Etiyopya Harar Kampüsünde eğitim alan 43'ü kız 46'sı erkek toplam 89 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutum puanlarını belirlemek için Alzwari, Pour-Mohammadi ve Abidin (2012) tarafından kullanılan ve Muhiburrahman Nekzad tarafından Türkçeye çevrilen (45) maddelik, 5'li Likert tipi Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, akademik başarı puanları ile Türkçe dersi tutumları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öğrencilerin cinsiyetleri ile Türkçe dersi tutum puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır ancak erkek öğrencilerin tutum puanları kız öğrencilere oranla olumlu yönde yüksek çıkmıştır. Öğrencilerin öğrenme amacı ve Türkçe tutumları arasında anlamlı düzeyde bir ilişki bulunamamıştır. Sınıf düzeylerinde 12. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin Türkçe tutum puanları bilişsel alanda 10. sınıfta öğrenim gören öğrencilerden anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Davranışsal ve toplam tutum düzeylerinde ise 12. sınıfta öğrenim gören katılımcıların tutum düzeylerinin 9. sınıf, 10. sınıf ve 11. sınıfta öğrenim gören katılımcılardan anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin derse ve sınava hazırlanmaları dışında haftalık Türkçe çalışma saatleri ile Türkçe tutumları arasında anlamlı ve olumlu yönde bir ilişki olduğu görülmüştür. Türkçeye dersler ve sınavlar haricinde 3-4 saat çalışan katılımcıların tutum düzeylerinin 1-2 saat çalışan katılımcılardan anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world order, the need to learn a foreign language is increasing due to the development of international relations, the spread of technology and the ease of transportation between countries. The fact that countries interact with each other has given birth to multiculturalism, and multiculturalism has given birth to multilingualism. For this reason, learning a foreign language has become an important need today. Although Turkish has been preferred by foreigners especially recently, students face various difficulties especially in learning. In this study, it was investigated whether there is a significant relationship between the attitudes of Ethiopian students who study Turkish as a foreign language towards Turkish, in terms of variables such as academic achievement score, gender, Turkish learning objectives, grade levels, duration of study in Turkish apart from the time to prepare for the exam. The sample of the study consists of 89 high school students, 43 girls and 46 boys, studying at the Ethiopian Harar Campus of the Turkish Maarif Foundation Schools. A 5-point Likert-type Attitude Scale with 45 items, which was used by Alzwari, Pour-Mohammadi, and Abidin (2012) and translated into Turkish by Muhiburrahman Nekzad, was used to determine the students' attitude scores towards the Turkish lesson. Relational screening model was used in the research. According to the results obtained in the study, no significant relationship was found between academic achievement scores and Turkish lesson attitudes. No significant relationship was found between the gender of the students and their Turkish lesson attitude scores, but the attitude scores of male students were higher than female students in a positive way. No significant correlation was found between the students' learning goals and their Turkish attitudes. It was concluded that the Turkish attitude scores of the students studying in the 12th grade at the grade levels were significantly higher than the students studying in the 10th grade in the cognitive domain. In terms of behavioral and total attitude levels, it was observed that the attitude levels of the 12th grade participants were significantly higher than the 9th grade, 10th grade and 11th grade participants. Apart from the students' preparation for the lesson and the exam, it was observed that there was a significant and positive relationship between the weekly Turkish study hours and their Turkish attitudes. It has been observed that the attitude levels of the participants who study Turkish for 3-4 hours, except for lessons and exams, are significantly higher than the participants who study for 1-2 hours.