Başlangıç periodontal tedavinin klinik ve biyokimyasal parametrelere etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of initial periodontal treatment on clinical and biochemical parameters
- Tez No: 784098
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SELİN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, periodontal ve sistemik olarak sağlıklı bireylerde, evre III derece B periodontitis (EIII-DB-P) ve evre III derece C periodontitis (EIII-DC-P)'li hastalarda serum, tükürük ve dişeti oluğu sıvısı (DOS) interlökin (IL)-6, IL-26 ve IL-10 seviyelerini ve başlangıç periodontal tedavinin (BPT) klinik parametreler ve bu sitokin seviyeleri üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, periodontal olarak sağlıklı 25, EIII-DB-P'li 25 ve EIII-DC-P'li 25 birey olmak üzere toplam 75 birey dahil edildi. Başlangıçta tüm bireylerden, BPT sonrası 1. ve 3. aylarda periodontitisli gruplardan serum, tükürük ve DOS örnekleri toplandı ve klinik parametreler ölçüldü. IL-6, IL-26 ve IL-10 seviyeleri ELISA kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The objectives of the study were to evaluate the levels of interleukin (IL) 6, -26, and -10 in serum, saliva, and gingival crevicular fluid (GCF) in periodontally and systemically healthy individuals, stage III grade B periodontitis (SIII-GB-P) and stage III grade C periodontitis (SIII-GC-P) patients, and to examine the effect of initial periodontal treatment (IPT) on clinical parameters and these cytokines. Material and Methods: 75 individiuals were enrolled in the sudy, including 25 periodontally healthy individuals, 25 SIII-GB-P and 25 SIII-GC-P patients. Serum, saliva and GCF samples were collected and clinical periodontal parameters were measured at baseline from all participants, 1 and 3 months after IPT only in periodontitis groups. The levels of IL-6, -26, and -10 in serum, saliva and GCF were analized by using ELISA.