Trends in discussing sexuality among psychotherapists in Türkiye: An exploratory study
Türkiye'deki terapistler arasında cinsellik konuşma eğilimleri: Bir keşif çalışması
  1. Tez No: 958320
  2. Yazar: BETÜL BUZLUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, psikoterapistlerin danışanlarıyla cinsellik temalı konuları ele alma eğilimlerini ve bunu etkileyen faktörleri inceleyerek, Türkiye bağlamında alandaki önemli bir boşluğu doldurmayı amaçlamıştır. Mesleki deneyimleri 1 ile 25 yıl arasında değişen 201 terapistten oluşan bir örneklem, demografik değişkenleri, klinik eğitim deneyimlerini, terapistlerin bireysel özelliklerini ve yeni geliştirilen Cinselliği Konuşmada Algılanan Rahatlık ve Yeterlik Ölçeği'ni (PCCDSS) içeren bir anketi tamamlamıştır. PCCDSS, geçerlilik ve güvenirliğine dair güçlü ön bulgularla alana değerli bir katkı sağlamaktadır. Çoklu regresyon analizleri sonucunda terapi süreçlerinde cinselliği ele alma sıklığının anlamlı yordayıcıları; terapistlerin cinsellik konuşmaya dair algıladıkları yeterlik ve rahatlık düzeyleri, meslekteki deneyim yılları ve cinsellik üzerine aldıkları eğitim ve süpervizyon olarak ortaya çıkmıştır. İlginç şekilde, terapistin cinsel yönelimi de anlamlı bir değişken olarak öne çıkmış ve queer kimliğe sahip terapistlerin heteroseksüel meslektaşlarına göre cinselliği daha fazla tartıştıkları görülmüştür. Bulgular ayrıca, terapistlerin kişisel cinsellik tutumları ile mesleki davranışları arasında, algılanan rahatlık üzerinden dolaylı bir ilişki olabileceğine işaret etmektedir. Genel olarak sonuçlar, uluslararası literatürde raporlanan eğilimlerle uyumluluk göstermektedir. Ayrıca, Türkiye'de psikoterapi eğitimine cinselliğin daha bütüncül biçimde entegre edilmesi gerektiğini vurgulamakta ve bunun, terapistlerin insan iyilik hali açısından temel bir boyut olan cinselliği ele alma yeterliliklerini geliştirebileceğini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the factors influencing psychotherapists' engagement in sexualityrelated discussions with clients in Türkiye, addressing a significant gap in the local literature. A sample of 201 therapists, whose professional experience ranged from 1 to 25 years, completed a survey measuring demographic variables, clinical training experiences, therapist characteristics, and a newly developed Perceived Comfort and Competence Discussing Sexuality Scale (PCCDSS). The PCCDSS makes a valuable contribution to the field by offering a promising tool with preliminary evidence of validity and reliability. Multiple regression analyses revealed that therapists' perceived comfort and competence, years in the profession, and sexuality-related education and supervision experiences were significant predictors of their frequency of discussing sexuality with clients. Interestingly, sexual orientation also emerged as a meaningful contributor, suggesting that queer-identified therapists discuss sexuality more than their heterosexual counterparts. Moreover, findings indicated an indirect association between therapists' sexual attitudes and their professional behavior, mediated through perceived comfort. Overall, the results successfully reflect existing trends described in prior international literature. The results also highlight the need to integrate sexuality more thoroughly into psychotherapy training in Türkiye, suggesting that enhanced educational opportunities and supportive environments may foster therapists' readiness to address this essential dimension of human well-being in clinical practice.