Discussing higher-order theories of consciousness: Between HOT theory and self-representationalism
Üst-düzey bilinç teorilerini tartışmak: ÜDD kuramı ve öz-temsiliyetçilik arasında
  1. Tez No: 958338
  2. Yazar: ÇAĞLAN ÇINAR DİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LUCAS THORPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, üst-düzey düşünce (ÜDD) bilinç teorisinin bir tür öz-temsiliyetçilik biçimine uyarlanıp uyarlanamayacağını incelemektedir. ÜDD teorisinin temel doğasını araştırmak amacıyla yanlış temsil sorununu bir araç olarak kullanıyorum. Yapılan analiz, ÜDD teorisinin geçişlilik ilkesi ile fenomenal iş bölümü ilkesi arasında gidip geldiğini ortaya koymaktadır. Üst-düzey düşüncenin içeriği bilinçli deneyimi belirlediği için teori, radikal yanlış temsil vakalarında alt-düzey zihinsel durumlar olmadan da bilinçli deneyimin gerçekleşebilmesine izin verir. Diğer taraftan, ÜDD teorisi, alt-düzey bir zihinsel durumun, uygun bir üst-düzey düşünce tarafından temsil edildiğinde bilinçli hale geldiği, iki farklı düzeyde bulunan zihinsel durumlar arasındaki ilişkisel bir yapıya dayanır. Teorinin yanlış temsile izin vermesi bir avantaj olarak görülse de iki temel ilke arasındaki gerilim ek sorunlara yol açmaktadır. Önerilen çoğu değişiklik, bilinci içsel bir nitelik olarak açıklama girişimleriyle oluşturulmuştur, ancak ÜDD teorisini öz-temsiliyetçiliğe dönüştürmek gerekli değildir. Yine de ÜDD teorisinin ilişkisel yapısı problemli kalmaya devam etmekte ve bu da alt-düzey zihinsel durumların varlığını korurken ÜDD paradigmasının temel ilkelerini de uygulayan alternatif formların geliştirilmesini teşvik etmektedir. Eğer ilişkisel yapı korunmazsa teori, bir tür birinci-düzey düşünce teorisine dönüşme riski taşır. Bu olasılığı inceleyerek, ÜDD teorisini öz-temsiliyetçi yaklaşımlara daha fazla yaklaştırmaya çalışan girişimlere kıyasla, güçlü bir benlik kavramının entegre edilmesinin teoriyi daha iyi tamamlayabileceğini ileri sürüyorum.
Özet (Çeviri)
This study examines whether higher-order thought (HOT) theory of consciousness should be adapted into a form of self-representationalism. I utilize the problem of misrepresentation as a tool to investigate the fundamental nature of HOT theory. The analysis reveals that HOT theory oscillates between the transitivity principle and the division of phenomenal labor. As the content of higher-order thought overdetermines conscious experience, the theory permits the occurrence of conscious experience in the absence of corresponding first-order mental states in cases of radical misrepresentation. Conversely, HOT theory is based on a relational structure involving first-order and higher-order mental states, wherein a first-order state becomes conscious if appropriately represented by a HOT. While the theory's allowance for misrepresentation is considered an advantage, the tension between two principles leads to additional problems. Most of the proposed modifications are independently motivated by attempts to account for an intrinsic notion of consciousness but it is not necessary to transform HOT theory into self-representationalism. Nevertheless, the relational structure of HOT theory remains, prompting ongoing efforts to develop alternative forms that preserve the existence of first-order states while maintaining the core principles of the HOT framework. Should the relational structure not be preserved, the theory risks collapsing into a variant of first-order thought theory. Exploring this possibility, I argue that integrating an account of a thick notion of self may better complement HOT theory compared to attempts that align it more closely with self-representational approaches.