Kadın ve erkeklerin cerrahi sterilizasyon yöntemlerine yönelik bilgi, tutum ve inanışlarının incelenmesi
Investigation of women and men's knowledge, attitudes and beliefs about surgical sterilisation methods
- Tez No: 784128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM CAN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Araştırma, evli kadın ve erkeklerin cerrahi sterilizasyon yöntemleri olan tüp ligasyon ve vazektomi hakkındaki bilgi, tutum ve inanışlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç Yöntem: Araştırma, 20.06.2021 – 20.06.2022 tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini araştırmaya katılmayı kabul eden, 18-49 yaş aralığındaki tüp ligasyon veya vazektomi yaptırmamış 350 evli kadın ve erkek oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından literatür bilgileri doğrultusunda hazırlanan Anket Formu ve Cerrahi Sterilizasyonla İlgili Bilgi, Tutum ve İnanışları Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Formlardan elde edilen bilgiler SPSS 22 paket programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The research was aimed to evaluate knowledge, attitudes and beliefs of married women and men about sterilisation methods, which are tubal ligation and vasectomy. Material and Methods: The research's realized online between 20.06.2021-20.06.2022. The research sample created by 350 married women and men who agree to join the study, aged 18-49, didn't have tubal ligation or vasectomy. It was used by data collection tools are“Questionnaire Form”and“Evaluation Form of Knowledge, Attitudes and Beliefs about Surgical Sterilisation”which made prepared by researchers with literature. The information obtained from the forms're analyzed in the SPSS 22 package programme.