Tip 2 diyabetik hastalarda pankreas ekzokrin yetmezliğinin peı-q test ile değerlendirilmesi
Evaluation of pancreas exocrine insufficiency in type 2 diabetic patients with pei-q test
  1. Tez No: 784129
  2. Yazar: ECE DEMİRDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
AMAÇ: Diyabetik hastalarda oldukça sık rastlanan pankreas ekzokrin yetmezliğinin, yapılan çalışmalar sonucu gold standart tanısı invaziv testler olarak belirlenmekle beraber; yeni ve daha pratik tanı yöntemi olarak PEI-Q test kullanımıyla hastalara PEY tanısı koymak. GEREÇ ve YÖNTEM: Araştırma, 03.01.2022 ile 03.09.2022 tarihleri arasında S.B.Ü. Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniği'ne ayaktan başvurmuş ve daha önceden PEY tanısı almamış kişiler arasında, tip 2 diyabet tanılı hastaları ve kontrol grubu olarak diyabet tanısı olmayan gönüllüleri içerdi. 98 tip 2 diyabetli ve 108 kişi sağlıklı kontrol grubu olarak 206 kişi alındı. PEI-Q testin ilk bölümü karın bölgesi belirtilerini içeren 7 soru, ikinci bölüm bağırsak hareketlerini sorgulayan 6 soruyu içeriyordu. Demografik veriler, komorbid hastalıklar, varsa sigara ve alkol alışkanlıkları, kullanılan antidiyabetik tedaviler kayıt altına alındı. Rutin poliklinik kontrolleri sırasındaki ve malnutrisyon göstergesi olabilecek vitamin değerleri sonuçları dahil rutin kan biyokimya tetkikleri de incelemeye alındı. BULGULAR: Hastalar 18-96 yaşları arasındaydı, 138'ini (%66,99) kadınlar, 68'ini (%33,01) erkekler oluşturdu. Ortalama diyabet süresi 10,89±8,02 yıldı. Hipertansiyon en sık görülen kronik hastalık olarak, 63 (%30,58) kişide mevcuttu. En sık kullanılan antidiyabetik farmakolojik tedavi 84 (%40,78) hasta ile biguanid idi. DM tanılılarda sigara içme oranı sağlıklı gönüllülere göre daha yüksekti. PEY toplam puanı 0,49±0,35 olarak hesaplandı. PEI-Q teste göre 61 (%29,61) kişide PEY, 32 kişide (%15,53) PEY şüphesi ve 113 kişide (%54,85) PEY olmadığı saptandı. 55 (%90,16) kişide hafif düzeyde PEY, 6'sında (%9,84) orta düzeyde PEY mevcuttu. Şiddetli PEY hiçbir hastada saptanmadı. Diyabetlilerde PEY toplam puanı kontrol grubuna göre daha fazlaydı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Although the gold standard diagnosis of pancreatic exocrine insufficiency, which is very common in diabetic patients, was determined as invasive tests as a result of studies; to diagnose patients with PEI using the PEI-Q test as a new and more practical diagnostic method. MATERIALS and METHODS: The study included patients with type 2 diabetes mellitus and volunteers without diabetes as a control group, who applied to the Sultan Abdulhamid Han Training and Research Hospital Internal Diseases Outpatient Clinic between 03.01.2022 and 03.09.2022 and were not diagnosed with PEI before. 206 people were included as 98 type 2 diabetes and 108 healthy control group. The first part of the PEI-Q test included 7 questions about abdominal symptoms, and the second part included 6 questions about bowel movements. Demographic data, comorbid diseases, smoking and alcohol habits, if any, and antidiabetic treatments used were recorded. Routine blood biochemistry tests, including the results of vitamin values, which may be an indicator of malnutrition, during routine outpatient clinic controls were also examined. RESULTS: The patients were between the ages of 18-96, 138 (66.99%) women and 68 (33.01%) men. The mean duration of diabetes was 10.89±8.02 years. As the most common chronic disease, hypertension was present in 63 (30.58%) individuals. The most commonly used antidiabetic pharmacological treatment was biguanide with 84 (40.78%) patients. Smoking rate was higher in DM patients than healthy volunteers. The PEI total score was calculated as 0.49±0.35. According to the PEI-Q test, it was found that 61 (29.61%) people had PEI, 32 (15.53 percent) suspected PEI, and 113 (54.85%) did not have PEI. There was mild PEI in 55 (90.16%) people and moderate PEI in 6 (9.84%). Severe PEI was not detected in any of the patients. PEI total score was higher in diabetics than in the control group.