Hacettepe Üniversitesi iç hastalıkları servis ve yoğun bakım ünitelerinde yatan hastalarda oksijen uygulama durumunun incelenmesi
Analysis of the oxygen administration in patients hospitalised in Internal Medicine wards and intensive care unit in Hacettepe University
  1. Tez No: 784127
  2. Yazar: SALİHA BOZKURT ESENGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN HALAÇLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Oksijen, hipoksinin önlenmesi ve tedavisi amacıyla sıkça kullanılmaktadır. Bu çalışmada birincil amaç İç Hastalıkları servisleri ve Yoğun Bakım Ünitelerinde (YBÜ) yatan hastalarda oksijen kullanım sıklığının belirlenmesidir. İkincil amaçlar ise oksijen destek yöntemlerinin belirlenmesi, oksijenin uygunsuz kullanımının araştırılması, hastaların SpO2 değerleri %98 olarak gruplanması ve SpO2/FiO2-PaO2/FiO2 korelasyonunun incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma prospektif, gözlemsel bir çalışmadır. 1-31 Mart 2022 arasında yatan ve oksijen kullanan 143 hasta dahil edildi. Yatış verileri, modifiye erken uyarı skoru (MEUS) kaydedildi. Oksijen desteği ile ilgili, hastaların çalışmaya dahil edildiği ilk 24 saatteki veriler toplandı ve 6 saatlik dilimler halinde kayıt alındı. Her çeyrekte oksijen destek yöntemi not alınarak oksijenasyon parametrelerinin ortalaması kaydedildi. Oksijenasyon parametrelerinin 24 saatlik ortalaması hesaplandı. Nazal oksijende 6 L/dk'dan yüksek ve basit yüz maskesinde 5-10 L/dk'dan farklı akım hızları ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) alevlenmede basit yüz maskesi kullanımı uygunsuz kullanım olarak kaydedildi. YBÜ hastalarında SpO2/FiO2 ve PaO2/FiO2 ilişkisi incelendi. Bulgular: Servislerde yatan 397 hastanın %20'si ve YBÜ'de yatan 124 hastanın %50'si oksijen almıştır (ortalama yaş 65; %55'i erkek). Oksijen ihtiyacının nedeni 98 (%69) hastada solunum yetmezliği, 22'sinde (%15) hipervolemi, 18'inde (%13) sepsis/septik şoktur. Oksijen desteği %51 nazal, %21 basit yüz maskesi, %4 yüksek akımlı nazal oksijen (HFNO) ile verilmiştir; hastaların %18'ine invaziv mekanik ventilasyon (İMV) ve %6'sına non-invaziv mekanik ventilasyon (NİMV) ile solunum desteği uygulanmıştır. Nazal oksijen, 6 L/dk'dan yüksek akım hızında uygulanmamıştı. Basit yüz maskesi uygulamalarının %46'sı 10 L/dk akım hızındaydı. KOAH alevlenme hastalarında basit yüz maskesi kullanım sıklığı %15'tir. SpO2 değeri, hastaların %46'sında %94'ün altında, %49'unda %94-%98 aralığında ve %5'inde %98 üzerindedir. KOAH alevlenme hastalarının %62'sinde SpO2 değeri %92'nin üzerindedir. SpO2
Özet (Çeviri)
Aim: Oxygen is widely used for the prevention and treatment of hypoxia. The primary aim of this study was to determine the frequency of oxygen usage among patients in the Internal Medicine (IM) wards and intensive care unit (ICU). The secondary aims of this study were to define oxygen support methods, investigate the inappropriate usage of oxygen, grouping patients based on their SpO2 values into 98%, and investigate the correlation between SpO2/FiO2 and PaO2/FiO2. Material and Method: This is a prospective, observational study. We recruited 143 patients who were inpatient during March 1-31, 2022 and receiving oxygen. We have documented admission data, and modified early warning score (MEWS). Oxygen support data was collected in the first 24 hours and recorded in 6 hours quartiles. In every quartile, oxygen support system was noted and average of oxygenation parameters were recorded. Oxygenation parameters were calculated as 24 hour average. Oxygen flow rate greater than 6 L/min in nasal cannula, different than 5-10 L/min in simple face mask, and application of simple face mask in chronic obsructive lung disease (COPD) exacerbation were marked as inappropriate usage. SpO2/FiO2 and PaO2/FiO2 relationship was analyzed in ICU patients. Results: Among the 20% of 397 patients in wards, and 50% of 124 patients in ICU received oxygen (mean age 65, 55% male). Reason of oxygen need was respiratory failure for 98 (69%) patients, hypervolemia for 22 (15%) patients, and septic shock for 18 (13%) patients. Oxygen support type was nasal cannula in 51%, simple face mask in 21%, and high flow nasal cannula (HFNC) in 4%. Invasive mechanical ventilation (İMV) was applied to 18% of the patients, and 6% them received non-invasive mechanical ventilation (NIMV) as oxygen support. Nasal oxygen was not used greater than 6 L/min flow rate in any case. Among simple face mask applications, 46% were 10 L/min. Application of simple face mask rate in COPD exacerbation was 15%. SpO2 value was less than 94% in 46% of the patients, between 94%-98% in 49% of the patients, and greater than 98% in 5% of the patients. Among 62% of the COPD exacerbation patients, SpO2 value was greater than 92%. MEWS score was noted to be high among the group with SpO2