Tip 1 diyabetli çocuklarda ekzokrin pankreas yetmeliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of exocrine pancreatic insufficiency in children with Type 1 Diabetes
  1. Tez No: 940664
  2. Yazar: DİLARA ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada, en az 5 yıldır tip 1 diyabetes mellitus (DM) tanısıyla takip edilen çocuk hastalarda ekzokrin pankreas fonksiyonları fekal elastaz düzeyi ile değerlendirilmiş ve bu parametrenin klinik, antropometrik ve biyokimyasal değişkenlerle ilişkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ocak 2024-Aralık 2024 tarihleri arasında çocuk endokrinoloji polikliniğimizde düzenli takiplere gelen, en az beş yıllık Tip 1 DM tanılı, gastrointestinal sistem semptomlarından herhangi biri olan, yaşları 6-18 yıl olan hastalar dahil edilmiştir. Katılımcıların takvim yaşı, diyabet süresi, vücut ağırlığı, boy, vücut kitle indeksi (VKİ), kullandığı günlük insülin dozları, glikolize hemoglobin (HbA1c) düzeyleri, hipoglisemi atağı ve diyabetik ketoasidoz (DKA) öyküleri, eşlik eden hastalıklar ve komplikasyon varlığı kaydedilmiştir. Ekzokrin pankreas fonksiyonu fekal elastaz düzeyi ile değerlendirilmiştir. Fekal elastaz düzeyine göre hastalar üç gruba ayrılarak klinik, antropometrik, biyokimyasal ve gastrointestinal semptomlar açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza toplam 91 hasta (%44 kız, %56 erkek) dahil edilmiştir. Hastaların ortalama yaşı 14 ± 2,85 yıl, ortalama diyabet süresi 7,06 ± 2,05 yıl idi. Ortalama fekal elastaz düzeyi 185,78 ± 178,34 µg/g, gaitada yağ düzeyi 4,22 ± 6,06 g/24 saat idi. Hastaların son 1 yılda %61,5'inde hipoglisemi atağı, tanı anından itibaren %57'sinde DKA öyküsü vardı. Komorbid hastalık %23 (n=21), diyabete bağlı komplikasyon ise %24 (n=22) oranında saptandı ve tamamı diyabetik böbrek hastalığı idi. Fekal elastaz düzeyine göre 39 hasta (%42)“ciddi yetersiz”(0,05). Ancak alanin aminotransferaz (ALT) düzeyi, fekal elastaz vidüzeyi ciddi yetersiz grupta artmıştı (p=0,017). Fekal elastaz düzeyi ile diyabet klinik ve laboratuvar bulguları arasında herhangi bir korelasyon saptanmadı. Sonuç: Bu çalışmada, en az 5 yıldır Tip 1 diyabet tanısıyla takip edilen çocuk hastalarda fekal elastaz düzeyine göre belirlenen ekzokrin pankreas fonksiyonları değerlendirilmiş ve hastaların yaklaşık üçte ikisinde orta ya da ciddi düzeyde ekzokrin pankreas yetmezliği (EPY) saptanmıştır. Elde edilen bulgular, çocuk yaş grubunda prevalansının daha önce bildirilen oranlardan (yaklaşık %10–30) daha yüksek olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, fekal elastaz düzeyleri ile diyabet süresi, metabolik kontrol, insülin dozu veya komplikasyon varlığı gibi klinik değişkenler arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bulgularımız sonucunda klinik pratikte Tip 1 DM'li hastalarda spesifik bir şikayet olmadıkça geniş çaplı EPY taraması önermemekle birlikte çocukluk çağındaki Tip 1 DM'li hastalarda EPY'nin sıklığı, risk faktörleri ve uzun dönem sonuçlarının daha iyi anlaşılabilmesi için geniş örneklemli, prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, exocrine pancreatic functions were evaluated using fecal elastase levels in pediatric patients who have been followed up with a diagnosis of type 1 diabetes mellitus for at least 5 years, and the relationship of this parameter with clinical, anthropometric, and biochemical variables was investigated. Materials and Methods: Children aged 6–18 years, who had been regularly followed in our pediatric endocrinology outpatient clinic between January 2024 and December 2024, had been diagnosed with type 1 diabetes mellitus for at least five years, and had at least one gastrointestinal system symptom, were included in the study. Participants' chronological age, duration of diabetes, body weight, height, body mass index (BMI), daily insulin doses used, glycated hemoglobin (HbA1c) levels, history of hypoglycemia episodes and diabetic ketoacidosis (DKA), accompanying diseases, and presence of complications were recorded. Exocrine pancreatic function was evaluated using fecal elastase levels. Based on fecal elastase levels, patients were divided into three groups and compared in terms of clinical, anthropometric, biochemical variables, and gastrointestinal symptoms. Results: A total of 91 patients (44% female, 56% male) were included in the study. The mean age of the patients was 14 ± 2.85 years, and the mean duration of diabetes was 7.06 ± 2.05 years. The mean fecal elastase level was 185.78 ± 178.34 µg/g, and the mean fecal fat level was 4.22 ± 6.06 g/24 hours. In the last year, 61.5% of the patients had hypoglycemic episodes, and 57% had a history of DKA since diagnosis. Comorbid disease was present in 23% (n=21) and diabetes-related complications in 24% (n=22) of the patients, all of which were diabetic nephropathy. Based on fecal elastase levels, 39 patients (42%) were classified as having“severe insufficiency”(0.05). However, alanine aminotransferase (ALT) levels were increased in the group with severe fecal elastase deficiency (p=0.017). No correlation was found between fecal elastase levels and clinical or laboratory findings of diabetes. Conclusion: In this study, exocrine pancreatic functions were evaluated based on fecal elastase levels in pediatric patients who had been followed with a diagnosis of type 1 diabetes for at least five years, and moderate to severe exocrine pancreatic insufficiency (EPI) was detected in approximately two-thirds of the patients. These findings suggest that the prevalence of EPI in the pediatric age group may be higher than previously reported rates (approximately 10–30%). However, no significant relationship was found between fecal elastase levels and clinical variables such as duration of diabetes, metabolic control (HbA1c), insulin dose, or presence of complications. As a result of our findings, although we do not recommend widespread EPI screening in type 1 DM patients in the absence of specific complaints in clinical practice, larger sample-sized, prospective studies are needed to better understand the frequency, risk factors, and long-term outcomes of EPI in children with type 1 DM.