Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Kliniğinde yapılan kanal tedavilerinin teknik kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the technical quality of canal treatments performed at Gazi University Faculty of Dentistry Endodonti Clinic
- Tez No: 784135
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR TOPUZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı; Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı Kliniği'nde 2021-2022 eğitim öğretim yılı içerisinde uzmanlık ve doktora öğrencileri tarafından yapılan kök kanal tedavilerinin radyografi kullanılarak teknik kalitesini incelemek, iyatrojenik hataları tespit etmek ve bu hatların olası nedenlerini incelemek ve tedavi kalitesinin artırılmasına katkıda bulunmaktır. Çalışmamızda 04.10.2021-10.06.2022 tarihleri arasında uzmanlık ve doktora öğrencilerinin paslanmaz çelik el eğesi veya NiTi döner eğeler kullanarak yaptığı rastgele seçilmiş 1436 kanala sahip 666 dişin kök kanal tedavilerinin radyografik kalitesi değerlendirilmiştir. Kök kanal tedavileri; kök kanal dolum uzunluğu ve radyolojik apeks arasındaki mesafe 0-2 mm ise, kök kanal dolumu homojen, kök kanal dolumu kurondan apekse doğru daralarak konik bir formda izleniyorsa ve kök kanal tedavisi gerçekleştirilmiş diş alet kırığı, basamak oluşumu, perforasyon gibi iyatrojenik hatalar içermiyorsa yeterli-başarılı kabul edilmiştir. Kök kanal dolgu kalitesi ile diş grupları arasındaki ilişkinin istatistiksel değerlendirmesi ki-kare testi kullanılarak yapılmıştır (p=0.050). Kabul edilebilir, başarılı kök kanal dolumu 666 dişten 477 (%71,6) dişte görülmüştür. En başarılı bulunan dişler alt anterior dişler olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the technical quality of root canal treatments performed by specialty and doctoral students between 2021-2022 academic year at Gazi University Faculty of Dentistry Endodontics Clinic, to detect iatrogenic errors and to examine the possible causes of these errors and to contribute to improving the quality of treatment. In our study, the radiographic technical quality of root canal treatments of 666 teeth with 1436 randomly selected canals which was performed by specialty and doctoral students using stainless steel files or NiTi rotary files between 2021 October and 2022 June, was evaluated. Root canal treatments has been considered succesful, if the distance between the root canal filling length and the radiological apex is 0-2 mm, the root canal filling is homogeneous, the root canal filling is observed in a conical form by narrowing from the crown to the apex, and the root canal treated tooth does not contain iatrogenic errors such as dental instrument fracture, step formation, zipping, strip perforation. The statistical evaluation of the relationship between root canal filling quality and tooth groups was made using the chi-square test (p=0.050). Acceptable successful root canal filling was observed in 477 (71.6%) teeth out of 666. The most successful teeth were found as lower anterior teeth.