Rastlantısal HBsAG pozitifliği saptanan hastalarda altta yatan karaciğer hastalığının irdelenmesi
Examination of underlying liver disease in incidentally detected HBsAg positive subjects
  1. Tez No: 337276
  2. Yazar: HİLAL DAĞTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ TABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Amaç: Rastlantısal olarak HBsAg pozitifliği saptanan hastalarda altta yatan karaciğer hastalığını evresini saptamak.Yöntem: Rastlantısal olarak HBsAg pozitifliği saptanan (kan bağışı, ameliyat öncesi, evlilik öncesi, check up, aile taraması, gebelik, iş yeri taramaları, spor merkezlerine başvuru vb.) 267 hasta çalışmaya dahil edildi. HBsAg pozitifliği ile birlikte biyokimyasal değerlendirme yapılarak başvuran hastalar çalışmaya alınmadı. Hastalar biyokimyasal, serolojik test sonuçları, histopatolojik ve klinik bulgularıyla birlikte değerlendirildi. Karaciğer biyopsisi yapılan hastaların biyopsi materyalleri Ishak skorlamasına göre değerlendirildi.Bulgular: Hastaların 192 (%71,9)'si erkek, 75(%28,1)'i kadındı. İki yüz kırk beş (%92,1) hasta HBeAg negatifken, 21(%7,9) hasta HBeAg pozitifti. Hastaların 153(%57,3)'ünde HBV DNA ?2000 IU/ml iken 114(%42,7)'ünde HBV DNA >2000 IU/ml idi. Elli beş hastaya karaciğer biyopsisi yapıldı. Kırk dokuz hastanın biyopsi materyali Ishak skorlamasına göre değerlendirildi. Bu hastaların 34'ünde fibroz skoru ?2, 11'inde HAİ ?8 idi. Biyopsi yapılan yapılamayan tüm hastalar değerlendirildiğinde sekizi siroz olmak üzere toplam 37 (30'u HBeAg negatif, 7'si HBeAg pozitif) hasta tedavi endikasyonu olan KHB, yedi hasta immuntoleran dönemde KHB, 158 (%59,1) hasta ise inaktif taşıyıcı tanısı aldı. Sirotik hastalardan birinde HSK saptandı. HBV DNA ?2000 IU/ml ve ALT değerleri normal olan 46 hastaya takip sırasındaki laboratuvar ve klinik değerlendirmeye göre gerekirse biyopsi yapılması planlandı. HBeAg negatif olan 12 hastaya ise HBV DNA ?2000 IU/ml ve yüksek ALT değerleri olmasına rağmen hastalar istemediklerinden biyopsi yapılamadı.Sonuçlar: Biyopsi yapılan hastaların ALT ve HBV DNA değerleri göz önüne alındığında heterojen bir grup olduğu söylenebilir. Bunlar göz önüne alındığında biyopsi yapılamamış 58 hastaya da biyopsi yapılsaydı, biyopsi yapılan 55 hasta ile birlikte değerlendirildiğinde hastaların yarısından fazlasının inaktif taşıyıcı, en az ¼'ünün KHB tanısı alacağı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To assess the grade of underlying liver disease in incidentally detected asymptomatic HBsAg positive subjects (IDAHS).Methods: We examined 267 IDAHS (preoperative, pregnancy, blood donor,family and premarital screenings, check-up.. ). The patients whose HBsAg positivity and biochemical parameters studied together were excluded. Clinical, biochemical, virological and histological assessments were performed. Histopathological assessments of the patients with biopsy were made using Ishak scoring system.Results: One hundred and ninety two (71.9%) of the patients were male and 75(28.1%) of them were female. Two hundred and forty five (92.1%) subjects were HBeAg negative and 21 (7.9%) were HBeAg positive. HBV DNA levels were