Kronik hepatit B enfeksiyonu olan annelerin bebeklerinde doğum sonrası uygulanan hepatit B virüs aşısı ve immünglobulini ile yapılan immunoproflaksinin başarısının annenin hepatit B viral yükü ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Applied after delivery to infants of mothers with chronic hepatitis B infectionassessment of the relationship of the success of immunoprophlacy with hepatitis B virus (HBV) vaccine and immunoglobulune (HBIG) and the relationship of hepatitis B viral load of the mother
- Tez No: 680646
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL HALDUN EMİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada; kronik hepatit B enfeksiyonu olan annelerin bebeklerinde doğum sonrası uygulanan HBV aşısı ve HBIG ile yapılan uygun immunoproflaksinin başarısının annenin qHBsAg, HBV DNA düzeyi ve HBeAg pozitifliği ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı poliklinikleri tarafından kronik HBV enfeksiyonu tanısı ile izlenmekte olan hastalar arasından doğum sonrası ilk 12 saat içinde HBV aşısı ve HBIG uygulanarak immunoproflaksi almış oldukları belirlenen 16 çocuğun tamamı vaka grubu olarak, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda 01.01.2013-31.01.2019 tarihleri arasında doğum yapan kronik hepatit B enfeksiyonu olan annelerin doğum sonrası ilk 12 saat içinde HBV aşısı ve HBIG ile immunoproflaksi uygulanan kontrol serolojik incelemelerinde HBsAg negatif, anti-HBcIgG negatif ve anti-HBs pozitif saptanan 36 çocuk kontrol grubu olarak retrospektif çalışmaya alındı. Annelere ait veriler: yaş, gebelikte istenmiş olan HBeAg, anti-HBe, qHBsAg ve HBV DNA düzeyleri ile gebelikte kronik HBV enfeksiyonu tedavisine yönelik ilaç kullanma öyküleri kaydedildi. Çocuklara ait veriler: anti-HBs, doğumdaki vücut ağırlığı, doğum şekli (NSVY, C/S), doğum haftası (gestasyonel yaş) ve gestasyonel yaş sınıflaması (preterm, term, postterm), emzirme süreleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda toplam 35 adet HBsAg pozitif annenin 52 çocuğu değerlendirildi. Çocuklardan 16'sı (%30,8) vaka grubunda, 36'sı (%69,2) ise kontrol grubunda yer aldı. Çalışmaya alınan çocukların 20'si (%38) erkek, 32'u (%62) kız; vaka grubunun 4 'ü (%25) erkek 12'si(%75) kız, kontrol grubunda 16'sı (%44,4) erkek 20'si(%55,6) kız idi. Çalışmaya alınan çocukların yaş (yıl) dağılımında vaka grubundaki çocukların kontrol grubundakilere göre istatistiksel açıdan anlamlı olarak büyük bulundu (p7,63 log10IU/mL'nin üzerinde olması durumunda bebeğin bulaş riskinin %56,25 olduğu. Annenin HBV DNA düzeyinin > 7,63 log10 IU/mL olması durumunun annenin HBeAg pozitifliği ile birlikte olduğu görüldü (p 200.000 IU/mL olması nedeni ile gebeliğinin 24-28. haftasında profilaktik antiviral tedavi (tenofovir disoproksil fumarat) başlanılma öyküsü vardı. Sonuç: Kronik HBV enfeksiyonu olan annelerin bebeklerinde HBV aşısı ve HBIG ile immunoproflaksisine rağmen hepatit b bulaşı olabilmektedir. Bunun en önemli sebeblerinden biri annenin yüksek viral yüke sahip olmasıdır. Annenin HBV DNA düzeyinin yüksek olması, HBeAg pozitifliği ve iki bu iki özelliğin birlikteliği kronik HBV enfeksiyonlu annenin bebeğine uygun immunoproflaksi uygulansa dahi HBV geçişine sebep olabileceği için en başta gebelik döneminde HBV enfeksiyonu yönünden sıkı takibi gereklidir. Gebelikte takibe başlanmış olan anneye bebeğinin 9-15 aylarda yapılan immunoproflaksinin etkinliğini görmek; olası başarısızlığı erken farkedebilmek için mutlaka kontrol rutinleri açıklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study; It was aimed to evaluate the relationship between the success of HBV vaccine administered after birth and appropriate immunoprophylaxis with HBIG in babies of mothers with chronic hepatitis B infection with maternal qHBsAg, HBV DNA level and HBeAg positivity. Material and methods: Among the patients who were followed up with the diagnosis of chronic HBV infection by Selçuk University Faculty of Medicine Hospital Pediatric Gastroenterology Department polyclinics, all of the 16 children who were determined to have received HBV vaccine and HBIG in the first 12 hours after birth, were the case group; In Selcuk University Medical Faculty Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology, mothers diagnosed with chronic hepatitis B infection who gave birth between 2013-2019 were administered HBV vaccine and immunoprophylaxis with HBIG within the first 12 hours after delivery, 36 children thats serological examinations were HBsAg negative, anti-HBcIgG negative and anti-HBs positive, who were included in the retrospective study as a control group. The mothers data were age, HBeAg , anti-HBe, qHBsAg and HBV DNA levels, and used drugs for treatment of chronic HBV infection during pregnancy. children datas were anti-HBs, classification of body weight at birth, type of delivery (NSVY, C / S), gestational age, classification of gestational age (preterm, term, postterm) and breastfeeding times. Results: In our study, 52 children of 35 HBsAg positive mothers were evaluated. 16 children (30.8%) were in the case group, and 36 children (69.2%) were in the control group. All of the children included in the study are 20 boys (38%) , 32 girls (62%) ; 4 boys (25%) , 12 girls (75%) in the case group; 16 boys (44.4%) and 20 girls (55.6%) in the control group. In the age (year) distribution of the children included in the study, the children in the case group were found to be statistically significant larger than the children of the control group (p 7.63 log10IU / mL, the transmission risk of the baby is 56.25%. It was observed that the mother's HBV DNA level was> 7.63 log10 IU / mL, together with the mother's HBeAg positivity (p 200,000 IU / mL between the 24th and 28th days of pregnancy. Conclusion: In spite of HBV vaccine and HBIG immunoprophylaxis, infants of mothers with chronic HBV infection can be infected with hepatitis b. One of the most important reasons of this is that the mother has high viral load. Since the mother's high HBV DNA level, HBeAg positivity and the combination of these two features may cause HBV transmission, even if appropriate immunoprophylaxis is applied to the baby of the mother with chronic HBV infection, it is necessary to follow up closely in terms of HBV infection, especially during pregnancy. To see the effectiveness of the immunoprophylaxis administered to the mother in the 9-15 months of her baby who started to be followed up during pregnancy; Control routines should definitely be explained in order to detect possible failure early