Gendered anxieties in urban space: Urban mobility of middle-class women in contemporary Istanbul
Kent mekânında toplumsal cinsiyete bağlı kaygılar: Günümüz İstanbul'unda orta sınıf kadınların kentsel hareketliliği
- Tez No: 784188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ERMİŞ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Mekânı tahakküm ve itaati, dayanışma ve iş birliğini aynı anda içerisinde barındıran karmaşık bir ilişkiler ağı olarak ele alan bu karşılaştırmalı sosyolojik araştırma, toplumsal cinsiyete dayalı kaygıların orta sınıf kadınların kentsel mekandaki hareketliliğini nasıl etkilediğini anlamayı amaçlamaktadır. İstanbul'da yaşayan orta sınıf profesyonel kadınların kentsel hareketliliğini inceleyen bu çalışmayla, toplumsal cinsiyet, sınıf, kentsel alan ve hareketlilik arasındaki ilişkileri değerlendirmeyi ve analiz etmeyi amaçlıyorum. Fiziksel mekân ve sosyal mekânın karşılıklı inşaya dayalı bir ilişkisi olduğunu düşününce, mekân, toplumsal cinsiyet ve sınıf ilişkileri birbirinden bağımsız olarak düşünülemezler. Toplumsal cinsiyet ilişkileri mekânı, mekân toplumsal cinsiyet ilişkilerini etkiler. Nitel araştırma yöntemlerini kullanarak İstanbul'da yaşayan orta sınıf profesyonel 15 kadın ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yaptım. Toplumsal cinsiyete dayalı kaygı kaygıların, orta sınıf kadınların kentsel hareketliliği ve kent deneyimi üzerindeki etkisini anlamaya çalışıyor, sınıfın etkisine ayrıca odaklanıyor ve katılımcıların daha güvenli bir kent için sundukları önerileri aktarıyorum. Toplumsal cinsiyet ve sınıfa dayalı endişelerin kadınların kentsel hareketliliğini etkilediğini ve ancak yasal çerçevede yapılacak değişiklikler ile bu durumun değişebileceğini öne sürüyorum.
Özet (Çeviri)
With the understanding that space is a complex network of relationships that includes domination and subordination, solidarity, and cooperation at the same time, this comparative sociological research aims to interrogate how gendered anxieties affect middle-class women's mobility in urban space. Through the study of the mobility of middle-class professional women in Istanbul, I aim to assess and analyze the relationships among gender, social class, urban space and mobility. Physical space and social space have a relationship based on mutual construction. In this case, space, gender and class relations mutually and continuously construct each other; they cannot be considered independently. Using qualitative research methods, I had semi-structured in-depth interviews with 15 middle-class women settled in Istanbul. I seek to understand the impact of gendered anxieties on the urban mobility and urban experience of middle-class women, further focusing on the impact of class, and conveying the participants' suggestions for a safer city. I argue that gender and class-based concerns affect women's urban mobility and that this can only change with changes in the legal framework.