Boğazdan izole edilen staphylococcus türlerinin biyotiplendirilmesi ve epidemiyolojik önemi
The Biotyping and epidemiologic importance of staphylococcus species which isolate from throat
  1. Tez No: 78420
  2. Yazar: SERAP ERELLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİROL ÖZKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET BOĞAZDAN İZOLE EDİLEN STAPHYLOCOCCUS TÜRLERİNİN BİYOTİPLENDİRİLMESİ VE EPTDEMİYOLOJİK ÖNEMİ SERAP ERELLI Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilin* Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. OZKALP Birol Eylül 1998, 40 sayfa Bu çalışmada Niğde Devlet Hastanesi ve bir özel tıbbi tahlil laboratuarında Mart 1997- Haziran 1997 tarihleri arasında yapılan boğaz kültürlerinden izole edilen 298 Staphylococcus susu kullanıldı. İzole edilen bütün Staphylococcus suşları biyokimyasal ve morfolojik yapılarına göre tiplendirildiğinde;VI Sonuç olarak, Staphylococcus aureus 'un diğer Staphylococcus türlerine göre bulunma oranı daha fazla bulunmuştur (%67,8). Anahtar sözcükler Staphylococcus aureus, Staphylococcus saprophytics, Staphylococcus capitis, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus simulans, Staphylococcus haemolyticus, Staphylococcus warneri, Staphylococcus cohnii, Staphylococcus hominis, Staphylococcus capitis, Staphylococcus intermedins, Biyotiplendirme.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE BIOTYPING AND EPIDEMIOLOGIC IMPORTANCE OF STAPHYLOCOCCUS SPECIES WHICH ISOLATE FROM THROAT SERAP ERELLI Niğde University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Asist. Prof. ÖZKALP Birol September 1998, 40 pages In this study, 298 Staphylococcus strains were isolated from throat culture, which this study were carried out between March 1997 and June 1997 in the state Hospital of Niğde and in a special medical analysis laboratory. The isolated Staphylococcus strains were classsified according to their biochemical and morphological properties. As a result, the following species of Staphylococcus were determined as number of isolated species and the ratio of species in 298 strains.vnı In this study, it was found that the percentange of Staphylococcus aureus were higher than other Staphylococcus species (67,8%). Key words : Staphylococcus aureus, Staphylococcus saprophyticus, Staphylococcus capitis, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus simulans, Staphylococcus haemolylicus, Staphylococcus warneri, Staphylococcus cohnii, Staphylococcus hominis, Staphylococcus capitis, Staphylococcus intermedins, Biotyping.