Dikdörtgen pim kanatlı düzlem yüzeylerden ısı geçişi ve basınç kayıplarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investiga tion for heat transfer and pressure drop throught plane surfaces of rectangular arrays
- Tez No: 78419
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTINIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET DİKDÖRTGEN PİM KANATLI DÜZLEM YÜZEYLERDEN ISI GEÇİŞİ VE BASINÇ KAWLARINTN DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ YENİCİL, Gökhan Seyfettin Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman:Prof.Dr.Kemal ALTINIŞIK Eylül 1998,73 sayfa Bu çalışmada ısı taşınım katsayısı ve basınç kaybı, dikdörtgen kesitli bir kanal içine yerleştirilen saptamalı ve saptırmasız dikdörtgen kesitli pim kanatlı yüzeyler üzerinde deneysel olarak incelenmiştir. Bütün pimler levhaya tutturulmuştur. Akış yönüne paralel ve dik olan pimlerin eksenleri arasındaki mesafeler her bir deney için değiştirilmiştir. Korelasyonlar, saptamalı ve saptamasız dizilişlerdeki basınç kayıp katsayısı f ve Nu-Re sayılarının değişimleri için, en küçük kareler metodu kullanılarak geliştirilmiştir. Geliştirilen korelasyonlar deneysel veri ve diğer bazı önemli korelasyonlarla karşılaştırılmıştır. Korelasyonların, deneysel veri ve diğerleri ile uygunluk gösterdiği görülmüştür. L/a oranı 6.2 ve 985
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY , Gökhan Seyfettin Niğde University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor :Prof.Dr.Kemal ALTINIŞIK September 1998,73 pages In this study, the heat transfer coefficient and the pressure drop have been experimentally examined on rectangular cross-section pins staggered and in-line arrays pins which have been inserted into the channel having rectangular cross-section. All pins are attached on the plate. The axis intervals of the pins, which are perpendicular and parallel to the direction of flow, have been changed for the each experiment. The correlations have been developed by using the least-squares method for the change of Nu-Re numbers and the pressure drop coefficient, f, in staggered and in-line arrays. The correlations being developed have been compared with experimental data and other some well-known correlations. It has been seen that the correlations are in accordance with experimental data and others. When L/a ratio is equal to 6.2 and 985