Evli çiftlerin ayrılma-bireyleşme düzeyleri, bağlanma stilleri, kaygı düzeyleri ve aile işlevselliği arasındaki ilişki
The relationship of seperation-individuation levels, attachment styles, anxiety levels and family functionality among married couples
  1. Tez No: 784200
  2. Yazar: YAREN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Çocukluk döneminde ayrılma-bireyleşme sürecinin nasıl geçirildiği, yetişkinlikte bireyin psikolojik ve sosyal sağlığını etkilemektedir. Ayrılma-bireyleşme sürecinin başarılı geçirilememesi düşük öz saygıya, yüksek kaygıya, iletişim problemlerine, ikili ilişkilerde sorunlara yol açabilmektedir. Bu durum evlilik yaşantısını ve aile işlevselliğini olumsuz etkileme riskini taşımaktadır. Toplumun psikolojik ve sosyal sağlığının korunması ve geliştirilmesinde işlevsel ailelerin önemli bir yeri vardır. Tüm bu bilgilerin ışığında bu tezin temel amacı, evli çiftlerin ayrılma-bireyleşme düzeyleri, bağlanma stilleri, kaygı düzeyleri ve aile işlevselliği düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırma nicel bir araştırmadır ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini evli çiftler oluşturmaktadır. Ancak tüm evli çiftlerin listesine ulaşmak mümkün olmadığı için, olasılıklı olmayan örnekleme yöntemlerinden kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda 237 evli bireye ulaşılmıştır. Araştırma verileri toplanırken, araştırmacı tarafından geliştirilen sosyo-demografik bilgi formu ve çiftleri/evliliklerini tanıtıcı bilgi formu, Ayrışma–Bireyleşme Ölçeği, Bağlanma Stilleri Düzeyleri Ölçeği, Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği ve Aile İşlevsellik Tarzı Ölçeği kullanılacaktır. Etik Kurul izni alındıktan sonra gönüllü katılımcılardan veriler toplanmıştır. Araştırmanın nicel veri analizinde SPSS 24.0 programı kullanılmıştır. Çalışmada ölçek puanları hesaplanmış ve puanların normal dağılım gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Puanların normal dağılım göstermesi nedeniyle çalışmada parametrik test teknikleri kullanılmıştır. Ölçek puanının demografik özelliklere göre farklılık gösterme durumunun analiz edilmesi için t testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkileri incelemek için korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Güvenli bağlanan bireylerin, yüksek ayrılma-bireyleşme düzeyine sahip olduğu, ayrılma-bireyleşme düzeyi azaldıkça kaygı düzeylerinin arttığı ve aile işlevsellik düzeyinin azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçları, ilgili kuram bilgisi ve diğer araştırmaların bulguları/sonuçları ile tartışılarak konuya ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
How the separation-individuation process is spent in childhood affects the psychological and social health of the individual in adulthood. Failure to pass the separation-individuation process successfully can lead to low self-esteem, high anxiety, communication problems and problems in bilateral relations. This situation carries the risk of adversely affecting marital life and family functionality. Functional families have an important place in the protection and development of the psychological and social health of the society. In the light of all this information, the main purpose of this thesis is to determine the relationship between separation-individuation levels, attachment styles, anxiety levels and family functionality levels of married couples. The research is a quantitative research and a relational survey model was used. The universe of the research consists of married couples. However, since it is not possible to reach the list of all married couples, snowball sampling method, which is one of the non-probability sampling methods, was used. Accordingly, 237 married individuals were reached. While collecting the research data, the socio-demographic information form and the information form introducing the couples/marriages, the Separation-Individuation Scale, the Attachment Styles Levels Scale, the State-Trait Anxiety Scale and the Family Functioning Style Scale developed by the researcher will be used. Data were collected from volunteer participants after obtaining the permission of the Ethics Committee. SPSS 24.0 program was used in the quantitative data analysis of the research. In the study, the scale scores were calculated and it was concluded that the scores showed a normal distribution. Parametric test techniques were used in the study due to the normal distribution of the scores. The t-test and ANOVA test were used to analyze the variation of the scale score according to demographic characteristics. Correlation and regression analyzes were performed to examine the relationships between the scales. It was concluded that individuals with secure attachment style have a high level of separation-individuation, as the level of separation-individuation decreases, their anxiety levels increase and the level of family functionality decreases. The results of the research were discussed with the relevant theoretical knowledge and the findings/results of other studies and suggestions were made on the subject.