İşe yabancılaşmanın mesleki tükenmişlik üzerindeki etkisi: Yalova özel güvenlik sektörü üzerine bir araştırma
The effect of job alignment on occupational burnout: A research on Yalova private security sector
  1. Tez No: 784237
  2. Yazar: MUSTAFA SERHAT ERKANAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, işe yabancılaşmanın mesleki tükenmişlik üzerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini Yalova Özel Güvenlik Sektörü oluşturmaktadır. Araştırmada betimsel ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evrenini“Genel Kolluk-Özel Güvenlik İş Birliği ve Entegrasyonu (KAAN Uygulaması)”kapsamında Yalova il merkezinde aktif olarak kayıtlı 235 güvenlik görevlisi oluşturmaktadır. Tam sayım yönetimiyle ulaşılan 150 güvenlik görevlisi ise araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama amacıyla anket formundan yararlanılmıştır. Anket formu kişisel bilgi formu,“İşe Yabancılaşma Ölçeği”ve“Mesleki Tükenmişlik Ölçeği”kullanılarak hazırlanmıştır. Araştırmada veri analizi için SPSS v22 istatistik programı tercih edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde ise t testi, ANOVA testi, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda yapılan korelasyon analizi soncunda mesleki tükenmişliğin üç alt boyutu ile işe yabancılaşma arasında anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. İşe yabancılaşma ile duygusal tükenmişlik ve duyarsızlaşma arasında pozitif bir ilişki bulunurken; kişisel başarı ile işe yabancılaşma arasında ise negatif bir ilişki bulunmaktadır. Yapılan regresyon analizi sonucuna göre ise işe yabancılaşmanın duygusal tükenmişlik, işe yabancılaşma ve kişisel başarı üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre mesleki tükenmişliğin duygusal tükenmişlik boyutunun %47'si; duyarsızlaşmanın %43'ü ve kişisel başarının %9'u işe yabancılaşma tarafından açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the effect of work alienation on professional burnout. The sample of the study is Yalova Private Security Sector. Descriptive relational survey model was used in the research. The population of the research consists of 235 security officers who are actively registered in Yalova city center within the scope of“General Law Enforcement-Private Security Cooperation and Integration (KAAN Application)”. 150 security guards reached by the full census management constituted the sample of the research. Questionnaire form was used for data collection in the research. The questionnaire was prepared by using the personal information form, the“Work Alienation Scale”and the“Occupational Burnout Scale”. SPSS v22 statistical program was preferred for data analysis in the research. In the analysis of the data, t test, ANOVA test, correlation analysis and regression analysis were used. As a result of the correlation analysis made as a result of the research, it is seen that there is a significant relationship between the three sub-dimensions of occupational burnout and work alienation. While there is a positive relationship between work alienation and emotional exhaustion and depersonalization; There is a negative relationship between personal success and work alienation. According to the results of the regression analysis, the work alienation had a significant effect on emotional burnout, work alienation and personal success. According to these results, 47% of the emotional burnout dimension of professional burnout; 43% of depersonalization and 9% of personal success are explained by work alienation.