2018 sosyal bilgiler dersi öğretim programında ve güncel sosyal bilgiler ders kitaplarında çevre eğitimi konularının incelenmesi
Analysis of environmental education issues in the 2018 social studies lesson teaching program and current social studies course books
- Tez No: 784252
 - Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN YEŞİLTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2018 yılında hazırlanan ve uygulanan Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı ile 2021-2022 yılındaki eğitim öğretim döneminde kullanılmış olan 4. 5. 6. ve 7. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitaplarındaki öğrenme alanları, içerikler ve etkinliklerde çevre eğitiminin ve çevre konularının nasıl ele alındığını ortaya koymaktır. Bu araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi kullanılmıştır. Araştırmada Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 yılında güncellenen Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı ve bu programa göre hazırlanmış 4. 5. 6. ve 7. sınıf Sosyal Bilgiler Dersi ders kitaplarından yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi sonucunda, tüm sınıf düzeyindeki ders kitaplarında“Üretim, Dağıtım ve Tüketim”öğrenme alanında çevre eğitiminin ağırlıklı olarak işlendiği ve bu bilgilerin teorik olarak çevre bilgisi üzerinden verildiği tespit edilmiştir. Tüm sınıf seviyesindeki Sosyal Bilgiler ders kitaplarının öğrenme alanlarının çevre eğitimi açısından yetersiz bilgi ve görsele sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Çevre eğitimi ile ilgili tüm bilgilerin teorik olduğu ve eyleme yönelik olmadığı tespit edilmiştir. Bu açıdan ders kitapları öğrencilere kalıcı çevre eğitimi verme konusunda yetersiz bulunmuştur. Her sınıf düzeyinde ve her öğrenme alanında çevre ile ilgili bilgilerin eşit dağıtılması ve çevre eğitimine ait öğrenmenin okul dışı etkinliklerle desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine how environmental education and environmental issues are handled in the learning areas, contents and activities in the Social Studies Curriculum prepared and implemented in 2018 and in the 4th, 5th, 6th and 7th grade Social Studies textbooks.In this research, document analysis, which is one of the qualitative research methods, was used. In the research, the Social Studies Curriculum updated by the Ministry of National Education in 2018 and the 4th, 5th, 6th and 7th grade Social Studies course books prepared according to this program were used. As a result of the analysis of the data obtained in the research, it has been determined that environmental education is predominantly covered in the learning field of“Production, Distribution and Consumption”in all grade level textbooks and this information is given theoretically through environmental knowledge. It has been concluded that the learning areas of the Social Studies textbooks at all grade levels have insufficient information and visuals in terms of environmental education. It has been determined that all information about environmental education is theoretical and not action-oriented. In this respect, textbooks were found insufficient to provide permanent environmental education to students. It is recommended to distribute information about the environment equally at every grade level and in every learning area, and to support environmental education learning with out-of-school activities.