Hayrettin Ziya [Taluy]' nın kurmaca dünyası
The fictional world of Hayrettin Ziya Taluy
  1. Tez No: 784253
  2. Yazar: EMİNE AKÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR İLDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
1905-1945 yıllarında yaşamını sürdüren Hayrettin Ziya; roman, öykü ve çocuk kitaplarında kurmacayı farklı şekillerde eserlerine aktarmıştır. Eserlerinde sunduğu bakış açılarında öğretmen, bürokrat ve yazar kimliğinden faydalanmıştır. Eserlerinin kurmaca boyutu analiz edilirken yapı, tema ve anlatım bağlamında değerlendirmeye alınmıştır. Eserlerinde yapı, tema ve anlatım sınıflandırması ile kurmaca ilişkisi değerlendirilip bağlantısı aktarılmıştır. Çalışmanın amacı hem Fecr-i Âti hem Millî Edebiyat hem de Cumhuriyet Dönemi'nde yaşamını sürdürmüş ve unutulmuş bu yazarın edebiyat dünyasında yerini almasını sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda yapılan bu çalışmada yazarın hayatı ve eserlerine dair bütünlüklü bir çalışma hedeflenmiştir. Eserlerin ilk baskılarına ulaşılmış olup, literatür taraması gerçekleştirildikten sonra eserlerin incelenmesine geçilmiştir. Çalışma, giriş ve sonuç kısımları da dâhil beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde genel bilgi, yazarın hayatı ve edebi şahsiyeti hakkında yeni bilgiler verilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümlerde ise eserler yapı, tema, anlatım, dördüncü bölümde ise çocuk edebiyatı ilkeleri açısından tahlil edilmiştir. Sonuç bölümünde ise Hayrettin Ziya'nın eserleri ve kurmaca hakkında harmanlanmış bilgiler verilmiştir. Ayrıca yazarın edebiyat tarihindeki yerine değinilmiştir. Ekler kısmında yazarın eserlerinin görseli verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hayrettin Ziya, wholived between 1905-1945, transferred the fiction to his works at different scales in his novels, stories and children's books. While bringing a new perspectiveto his works, he benefited from the identity of a teacher, bureaucratand author. While analyzing the fictional dimension of his works, it was evaluated in terms of structure, the meand expression. In his works, the structure, the meand narrative class ificationan ditsrelationto fiction were evaluated and its connection was conveyed. The aim of the thesis is toensure that this author, who live dand forgotten both in the National Literature and the Republican Periods, takes his place in the literature. In this study, which was carried out in line with this purpose, a comprehensive study of the author's life and Works wasa imed. The first editions of the Works have been reached, and after the literature review has been carried out, the Works have been examined. The study consists of seven chapters, including the in troduction and conclusion. General information is given in the in troduction part of the study. In these cond part, new information about the author's life is given In the third chapter, the oreticalin formation about reality and fiction is given. In the fourthand fifth sections, the Works are analyzed in terms of structure, theme, expression, and in the sixth section, the principles of children's literature. In the conclusion part, a blendedin formation about Hayrettin Ziya's Works and fiction is given. The images of theauthor's Works are given in the appendices.