Manyetik aloe vera biyokompoziti ile krom tayini
Determination of chromium by magnetic aloe vera biocomposite
  1. Tez No: 784251
  2. Yazar: BERİVAN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DİVRİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, krom(III) tayini için, Aloe vera ile modifiye edilmiş Fe3O4 nano biyokompozit kullanılarak, manyetik katı faz ekstraksiyonu ile (Aloe vera-nZVI-MSPE) yöntem geliştirilmesi ve atomik absorpsiyon spektrometresiyle tayini amaçlanmıştır. Aloe vera-nZVI nano biyokompozitin yapısal karekterizasyonu Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (ATR-IR), Enerji Dağılımlı X-ışını sepektroskopisi (EDS) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Krom(III) iyonu alıkonması, 50 mg Aloe vera-nZVI nano biyokompozitiyle, pH 7'de 200 mL'lik örnekten, 1 mL 1 mol/L HNO3 elüentiyle ≥ %95 kantitatif geri kazanımla elde edilmiştir. Ekstraksiyon süresi 10 dk olarak belirlenmiştir. Zenginleştirme faktörü 200 mL örnek hacmi ve 1 mL elüent hacmiyle 200 olarak hesaplandı. Optimum şartlarda, gözlenebilme sınırı 3,4 µg/L, tayin sınırı 8,9 µg/L, yöntemin bağıl hatası %5,5 olarak bulunmuştur. Sertifikalı referans su örneklerinin analizi ve standart ekleme deneyleri ile doğrulanmıştır ve yöntemin doğrululuğu test edilmiştir. Yöntem çeşitli su örneklerindeki krom(III) tayinine başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, for the determination of chromium(III) method components by magnetic solid phase extraction (Aloe vera-nZVI-MSPE) using Aloe vera modified Fe3O4 nano biocomposite and its determination by atomic absorption spectrometry predictions. Structural characterization of aloe vera-nZVI nano biocomposite was investigated by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (ATR-IR), Energy Dispersive X-ray spectroscopy (EDS), and Scanning Electron Microscopy (SEM). Chromium(III) ion retention was obtained with 50 mg Aloe vera-nZVI from 200 mL sample at pH 7 with ≥% 95 quantitative recovery with 1 mL of 1 mol/L HNO3 eluent. The extraction time was set as 10 min. The enrichment factor was calculated as 200 with a sample volume of 200 mL and an eluent volume of 1 mL. Under optimum conditions, the detection limit was 3.4 µg/L, the detection limit was 8.9 µg/L, and the relative error of the method was %5. It has been verified by analysis of certified reference water samples and standard addition experiments, and the accuracy of the method has been tested. The method has been successfully applied to the determination of chromium (III) in various water samples.