Yetişkin obez bireylerde kronotipin yeme tutumu, gece yeme sendromu, Akdeniz diyetine uyum ve fiziksel aktivite düzeyi ile ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship of chronotype with eating attitude, night eating syndrome, adaptation to Mediterranean diet and physical activity level in adult obesity individuals
  1. Tez No: 784265
  2. Yazar: BEGÜM DEFNE ERBAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR GÖBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, sirkadiyen ritmin belirteci olan kronotipin, obez bireylerde yeme tutumu, Akdeniz diyeti, gece yeme sendromu ve fiziksel aktivite düzeyleri ile ilişkisiniincelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma 18-64 yaş arası beden kütle indeksi 30 kg/m² ve üzeri olan 337 (34 erkek, 303 kadın) obez bireyle Haziran-Aralık 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmaya katılan bireylerin sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve antropometrik ölçümleri beyana dayalı olarak alınmıştır. Bireylerin kronotipinibelirlemek için Horne-Östberg Sabahçıl Akşamcıl Ölçeği (SAÖ), fiziksel aktivite düzeyleri için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form (IPAQ Kısa Form), yeme bozukluklarını belirlemek için Yeme Tutum Testi (YTT-26), Akdeniz diyeti uyumu için Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS) ve gece yeme sendromu varlığı için Gece Yeme Anketi çevrim içi platformlar aracılığıyla kullanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 31.5±10.0 yıldır. Kronotipe göre yapılan sınıflandırılmada katılımcıların %15.1'i (n=51) akşamcıl, %70.0'i (n=236) ara tip, %14.9(n=50) ise sabahçıl tip olarak tespit edilmiştir. Cinsiyete göre kronotip sınıflandırılması istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0.05). Fiziksel aktivite düzeylerinin cinsiyetten bağımsızdır (p>0.05). Yeme tutum testi sonucuna göre bireylerin yeme tutumları cinsiyetle bağımlıdır(p0.05). Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeğinden alınan puanlarcinsiyete bağımlıdır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship of chronotype, which is a marker of circadian rhythm, with eating attitudes, Mediterranean diet, night eating syndrome and physical activity levels in obese individuals. The study was conducted with 337 (34 males, 303 females) obese individuals aged 18-64 years with a body mass index of 30 kg/m² and above, between June and December 2022. The sociodemographic characteristics, dietary habits and anthropometric measurements of the individuals participating in the research were taken based on the statement. Horne-Östberg Morning Evening Scale (MEQ) to determine the chronotype of individuals, International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ Short Form) for physical activity levels, Eating Attitude Test (YTT-26) to determine eating disorders, Mediterranean Diet Adherence for Mediterranean diet compliance Scale (MEDAS) and the Night Eating Questionnaire for the presence of night eating syndrome were used through online platforms. The mean age of the participants was 31.5±10.0 years. In the classification made according to chronotype, 15.1% (n=51) of the participants were determined as evening, 70.0% (n=236) as intermediate type, and 14.9% (n=50) as morning type. Chronotype classification according to gender was not statistically significant (p>0.05). Physical activity levels are independent of gender (p>0.05). According to the results of the eating attitude test, the eating attitudes of the individuals are dependent on gender (p0.05). The scores obtained from the Mediterranean Diet Adherence Scale were gender dependent (p0.05).