Üniversite hastanelerinde tam gün yasası sonrasında hasta memnuniyeti ve bir üniversite hastanesi örneği
Patient satisfaction after the full-time law in university hospitals and the example of a university hospital
  1. Tez No: 784264
  2. Yazar: REHA OĞUZ DUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu güne kadar ülkemizde sağlık alanında birçok farklı politikalar geliştirilmiştir. Bunlardan bazıları uygulamada kullanılmış olsa da bir kısmı zamanla uygulamadan kaldırılmıştır. Kamuda görev yapan hekimlerin çalışma durumlarına ilişkin politikaları ele alan Tam Gün Yasası da bazı etkileri bünyesinde barındırmaktadır. 2010 yılında uygulamaya alınan bu yasa kapsamında hasta memnuniyetinin üniversite hastanelerindeki sonuçlarının araştırılmasına bağlı olarak sunulan birçok çalışma yapılmıştır. Bu yasanın uygulanması sonucunda, üniversite hastanelerinden hizmet alan hastaların memnuniyetlerini, hizmet pazarlamasının önemli alanlarından olan sağlık sektöründeki sonuçlarının belirlenmesine katkı sağlaması amaçlanmıştır. Sağlık kuruluşları memnuniyeti sağlamak açısından hizmet talep eden hastalara; kaliteli hizmet vermeli, hizmet sürecini en üst seviyeye çıkarmalı, tanı ve tedavide sıfır hatayı seçmeli, hastaya durumu hakkında bilgi vermeli, hastayı mümkün olduğunca en hızlı biçimde sağlığına kavuşturmalı, hastaların hastaneden memnun ayrılmasını sağlamalıdır. Bunun sağlanması konusunda çalışmakta olan üniversite hekimlerinin, tam zamanlı olarak üniversite hastanelerinde görev yapmaları yanında eğitim veriyor oldukları da bilinmektedir. Böylelikle bu yasayla üniversitelerde yapılacak olan bilimsel çalışmalarda artışların olması yanında eğitim kalitesinde de artış olacağı öngörülmektedir. Sonuçta hekimlerin özlük haklarında oluşacak farklılıklarla birlikte hizmet alan hastaların memnuniyet durumuna ilişkin sonuçların da saptanması sağlanacaktır. Araştırmada hasta memnuniyet durumunun belirlenmesi amacıyla nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Gerçekleştirilen bu çalışmada belirlenen örneklem Yükseköğretim Kurumu YÖK'e bağlı biçimde çalışmalarını sürdüren 500 ve daha fazla yatak kapasitesine sahip devlete ait üniversite hastanelerinde çalışan hekimlerin hizmet verdiği hastalardaki memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda Ankara ilinde faaliyet gösteren devlete ait üniversite hastanelerindeki hasta memnuniyet durumunun belirlenmesi amaçlanmaktadır. Veriler Tam Gün Yasası ve Hasta Memnuniyetinin ele alındığı anket formundan alınan sonuçların toplanmasıyla elde edilmiştir. Analizler sonucunda elde edilen verilerle birlikte, tam gün yasasındaki mevzuatlar ve yapılan literatür taraması sonrasında devlete ait üniversite hastanelerinde verilen sağlık hizmetinin hasta memnuniyetindeki etkisine bağlı olarak sunulan ve oluşturulan öneriler doğrultusunda belirlenmiştir. Kamuya bağlı üniversite hastanelerinde tam gün yasasına bağlı olarak çalışan hekimlerin hasta memnuniyetindeki durumunun belirlenmesine bağlı olarak sunulan kapsamlı bir çalışmanın olmaması nedeniyle bu çalışmanın önemi artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In health, many different policies have been developed in our country so far. Although some of them were used in practice, some of them were removed from the application over time. The Full Time Act, which deals with the policies regarding the working status of physicians, also contains some effects. Within the scope of this law, which was implemented in 2010, a study is carried out to investigate the results of patient satisfaction in university hospitals. As a result of the implementation of this law, it contributes to the determination of the results of the satisfaction of the patients who receive service from university hospitals. They say that in the case of part-time work, there will be effects on the education provided by the physicians working in university hospitals as well as their work, and with this law, there will be an increase in the scientific studies to be carried out in universities, as well as the quality of education. As a result, together with the differences in the personal rights of the physicians, the results regarding the satisfaction of the patients receiving the service will be determined. The research will be carried out with a quantitative research method, thanks to the model proposal created to determine the patient satisfaction status. In this study, it is aimed to determine the situation in a hospital operating in the province of Ankara in order to determine the status of the physicians working in state university hospitals with a capacity of 500 or more beds, which work together with the Higher Education Institution (YÖK), the sample determined in this study. Data were obtained by collecting data with a questionnaire form, which deals with the Patient Satisfaction of the full-time law. Along with the data obtained as a result of the analysis, the recommendations in the model created for the effect of the medical service provided in university hospitals on patient satisfaction were determined after the legislation in the full-time law and the literature review. This study will be an important model that can be used in the field, since there is no comprehensive study to determine the status of full-time laws of physicians in university hospitals in terms of patient satisfaction.