Kronik glomerülonefritli hastalarda kardiyak otonomik fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac autonomous functions in patients with cardiac glomerulonephritis
- Tez No: 784267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKAY TAYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Cardiology, Nephrology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Glomerülonefrit; inflamasyon, proteinüri, hematüri ve renal disfonksiyon ile seyredebilen, kronik bir böbrek hastalığıdır. Proteinüri, glomerüler filtrasyonda azalma ve inflamasyonun kardiyovasküler mortalite için birer risk faktörü olduğu göz önüne alındığında, kronik glomerülonefrit hastalarında normal popülasyondan daha yüksek kardiyovasküler risk öngörülmektedir. Ancak bununla ilgili çalışmalar çok sınırlı sayıdadır. Bu hasta grubunda, uygun tedavi ile kardiyovasküler komplikasyonları önleyebilmek için öncelikle risk sınıflandırmasına ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, kronik böbrek hastalığının erken evresindeki kronik glomerülonefrit hastalarında kardiyak mortalitede önemli bir bileşen olan otonom fonksiyonların, kalp hızı değişkenliği ve kalp hızı türbülansı analizi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada GFH>30 ml/dk/1.73 m2 olan kronik glomerülonefritli 42 hasta ve 102 sağlıklı birey karşılaştırıldı. 24 saatlik EKG holter kaydındaki tüm NN aralıklarının standart sapması, ardışık NN intervallerinin farklarının karelerinin ortalamasının karekökü, ardışık NN intervalleri arasındaki fark 50 msn'den fazla olanların oranı, 5 dakikalık kayıtlardaki NN aralıklarının standart sapmalarının ortalaması ve kalp hızı değişkenliğinin spektral güç analizinde yüksek frekans değeri hasta grubunda kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde azalma gösterdi. Bu sonuçlar hasta grubunda otonom balansın parasempatik baskılanma ve sempatik aktivite yönünde değiştiğini göstermektedir. Hastalar nefrotik ve nefritik sendrom alt gruplarında incelendiğinde, nefritik sendrom grubunda vagal tonusta azalmayı gösterecek şekilde, ardışık NN intervallerinin farklarının karelerinin ortalamasının karekökü ve ardışık NN intervalleri arasında fark 50 msn'den fazla olanların oranı değerlerinde nefritik sendrom grubunda anlamlı olarak azalma izlendi. Bu sonuçlar göstermektedir ki; kalp hızı değişkenliği parametreleri kronik böbrek hastalığının erken evresindeki kronik glomerülonefrit hastalarında otonom disfonksiyonu saptamada non-invaziv, kullanışlı ve güvenilir bir değerlendirmedir
Özet (Çeviri)
Glomerulonephritis is a chronic kidney disease that can progress with inflammation, proteinuria, hematuria and renal dysfunction. Considering that proteinuria, decreased glomerular filtration and inflammation are risk factors for cardiovascular mortality, a higher cardiovascular risk is predicted in patients with chronic glomerulonephritis than in the normal population. However, studies on this are very limited. In this patient group, risk stratification is needed first in order to prevent cardiovascular complications with appropriate treatment. In this study, it was aimed to evaluate autonomic functions, which is an important component in cardiac mortality, in patients with chronic glomerulonephritis in the early stage of chronic kidney disease, by heart rate variability and heart rate turbulence analysis. In this study, 42 patients with chronic glomerulonephritis with GFR>30 ml/min/1.73 m2 and 102 healthy individuals were compared. In the heart rate variability analysis of the 24- hour electrocardiographic holter, standard deviation of all normal sinus RR intervals, standard deviations of all normal sinus RR intervals for all 5 min segments, the root-mean-square of successive normal sinus RR interval difference, the percentage of successive normal sinus RR intervals >50 msn and the high frequency value in the power spectral analysis of heart rate variability showed a statistically significant decrease in the patient group compared to the control group. These results show that autonomic balance changes in the direction of decrease in parasympathetic tone and increase in sympathetic activation in the patient group. When the patients were analyzed in nephrotic and nephritic syndrome subgroups, a statistically significant decrease was observed in the root-mean-square of successive normal sinus RR interval difference and the percentage of successive normal sinus RR intervals >50 msn in the nephritic syndrome group, indicating a decrease in vagal tone. These results show that; heart rate variability is a non-invasive, useful and reliable assessment for detecting autonomic dysfunction in patients with chronic glomerulonephritis in the early stage of chronic kidney disease.