Ankara'da aile sağlığı merkezlerinde çalışan aile hekimlerinin yeme bozuklukları ile ilgili bilgi düzeyleri ve tutumları
Knowledge levels and attitudes of family physicians working in a family health center in Ankara on eating disorders
  1. Tez No: 784278
  2. Yazar: FATIMATÜZZEHRA GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Beslenme ve Diyetetik, Psikiyatri, Family Medicine, Nutrition and Dietetics, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç: Yeme bozuklukları (YB) (anoreksiya nervoza, bulimia nervoza ve tıkınırcasına yeme bozukluğu), kişinin vücut ağırlığı, vücut şekli ve yeme davranışı ile meşgul olduğu, ciddi medikal komplikasyonlarla giden psikiyatrik hastalıklardır. Bu hastalıkların erken dönemde tanınması, tespit edilmesi ve sevk edilmeleri hastalarda oluşabilecek komplikasyonların görülmesini engelleyebilir. Yeme bozukluğuna ait semptom ve bulguları olan bireylerin ilk değerlendirilmeleri muhtemelen aile hekimleri tarafından olmaktadır. Biz de bu nedenle Ankara il ve ilçelerinde birinci basamakta çalışan aile hekimlerinin YB hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız analitik tipte kesitsel bir araştırmadır. Çalışmamızda katılımcılara 26 adet sorudan oluşan, YB ile ilgili bilgi ve tutumlarına yönelik soruların bulunduğu bir bir anket formu doldurtulmuştur. Bulgular: Çalışmamıza %43,6 (n=92) erkek, %56,4'si (n=119) kadın toplam 211 aile hekimi katıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Eating disorders (EDs) (anorexia nervosa, bulimia nervosa, and binge eating disorder) are psychiatric diseases with serious medical complications in which the person is preoccupied with body weight, body shape and eating behavior. Early recognition, detection and referral of these diseases may prevent complications that may occur in patients. The first evaluation of individuals with symptoms and signs of eating disorders is probably done by their family physicians. For this reason, we aimed to investigate the knowledge, attitudes and behaviors of family physicians working in primary care in Ankara provinces and districts. Materials and Methods: Our research is a cross-sectional study of analytical type. In our study, the participants were asked to fill out a questionnaire consisting of 26 questions about their knowledge and attitudes about ED. Results: A total of 211 family physicians, 43.6% (n=92) male and 56.4% (n=119) female, participated in our study.