Ankara ilinde çalışan aile hekimlerinde subakut tiroidit farkındalığı
Subacute thyroiditis awareness in family physicians working in Ankara
- Tez No: 702795
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖRPELİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ankara İlinde Çalışan Aile Hekimlerinde Subakut Tiroidit Farkındalığı Amaç: Subakut tiroidit, anamnez ve fizik muayene ile kolayca tanı konulabilecek bir hastalıktır. Ancak üst solunum yolları semptomları ile kendini gösterdiği için tanı konulmada gecikilmekte hatta yanlış tanı konularak gereksiz antibiyotik kullanımına yol açmaktadır. Çalışmamızın amacı Ankara ilinde çalışan aile hekimlerinin subakut tiroidit ile ilgili bilgi ve farkındalıklarının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı bir saha çalışması olarak yürütülen bu çalışmaya Ankara ilinin 25 ilçesindeki aile sağlığı merkezlerinde (ASM) çalışan 1551 hekim arasından basit rastgele seçim (kura) yöntemiyle belirlenen ve çalışmaya katılmayı kabul eden hekimler dahil edilmiştir. Veriler araştırıcılar tarafından hazırlanmış bir anket formu ile yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Çalışmada veri analizi için IBM SPSS (Statistics Programme for Social Science) 26 (USA) programı kullanılmıştır. Hesaplanan p değeri
Özet (Çeviri)
Subacute Thyroiditis Awareness in Family Physicians Working in Ankara Objective: Subacute thyroiditis is a disease that can be easily diagnosed by anamnesis and physical examination. However, since it manifests itself with upper respiratory tract symptoms, diagnosis is delayed and even misdiagnosed, leading to unnecessary antibiotic use. The aim of our study is to investigate the knowledge and awareness of family physicians working in the province of Ankara about subacute thyroiditis. Materials and Methods: This study, which was conducted as a cross-sectional descriptive field study, included physicians who were selected by simple random selection (lottery) method among 1551 physicians working in family health centers (FHCs) in 25 districts of Ankara and accepted to participate in the study. The data were collected by face-to-face interview method with a questionnaire prepared by the researchers. IBM SPSS (Statistics Program for Social Science) 26 (USA) program was used for data analysis in the study. The calculated p value was considered significant for