Turkiye'de yerleşik toplum kültürünün örgüt kültürü ve işletme yönetimi üzerine etkisi
The effect of resident society culture in Turkey on organizational culture and business management
- Tez No: 784285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Işletmelerin faaliyet gösterdiği ülkedeki insanlarin sahip olduğu kültürel özellikleri ve aile yapıları işletmelerin iş yapma şekillerini etkileyen en önemli diş etkenler olarak kabul edilir.Ulkemizin kültürel özellikleri ve aile yapısının aile işletmeleri üzerine etkisinin araştırıldığı bu çalışma, teori ve uygulama olarak iki kısımdan oluşmaktadır.Calismanin ilk kisminda aile işletmelerinin kültürel ozellikleri ve aile yapısının etkisiyle varislerin yeti ve önemini,bununla beraber kurucunun is yapma felsefesindeki yasanan değişimi işletmeyi kurumsallastirmaya taşıma ve profesyonellerle çalışmanın işletmeye olan kazanımları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The cultural characteristics and family structures of the people in the country where the businesses operate are considered the most important external factors that affect the way businesses do business. This study, which investigates the effect of our country's cultural features and family structure on family businesses, consists of two parts as theory and practice. The cultural characteristics of family businesses and the influence of family structure, the ability and importance of heirs, as well as the change in the founder's business philosophy, institutionalizing the business and the benefits of working with professionals for the business are emphasized.