Boş zaman davranışlarının çalışanların role dayalı performans düzeyleri üzerindeki etkisinde kişilik özelliklerinin rolü
The role of characterictic features in impact of free time activities of employees on performence levels based on role
- Tez No: 784284
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, yoğun ve stresli iş hayatında çalışan performansını ve dolayısıyla örgütsel performansı da artıran boş zaman davranışlarının role dayalı iş performansına etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla anket yöntemi kullanılarak elde edilen veri SPSS 20 paket programıyla analiz edilmiştir. Araştırmada kariyer performansı, yenilikçilik, organizasyon performansı, takım performansı gibi faktörler dışadönüklük, uyumluluk, nevrotiklik, gelişime açıklık ve sorumluluk etmenleriyle ele alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre boş zaman davranışları kısmi değişken olarak belirlenmiş, söz konusu etmenlerin faktörler üzerinde anlamlı bir etki yarattığı ortaya konmuştur
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the impact of spare time activities that increase employee performance and organisational performance in stressful and intense work pressure. For this purpose information obtained from survey method is analysed through SPSS 20.0 Software. In the study factors such as career performance, innovativeness, organisation performance, team performance are discussed with extroversion, compatibility, neuroticism, openness for improvement, responsibility factors. According to results of the study spare time activities are determined as partial variable, and it is stated that relevant factors have significant importance on other factors.