Gömük alt 20 yaş diş çekimi sonrası gelişen ağrı ve genetik polimorfizm ilişkisi
The relationship between postoperative pain after impacted lower third molar extraction and genetic polymorphism
- Tez No: 784300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN BERKEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmanın birincil amacı post operatif ağrı ile ilişkilendirilen COMT rs4680 ve COX-2 rs5275 polimorfizmlerinin etkilerinin incelenmesi ve bu genlerde oluşan tek nükleotid polimorfizminin operasyon sonrasındaki ağrı, ödem ve trismusu nasıl etkilediğinin, ikincil amacı ise operasyon öncesinde hastaya uygulanan bir soğuk pres testi ile hastada meydana gelen post operatif ağrı hakkında bir önfikir edinilip edinilemeyeceğinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, randomize, kontrollü klinik deney olarak tasarladığımız çalışmamıza, katılım şartlarını sağlayan 30 erkek hasta dahil edildi. İşlem öncesi buz testi uygulandı, yanak mukozasının iç kısmından sürüntü örneği alındı. Klinik parametreler ölçüldü. Lokal anestezi altında gömülü üçüncü molar diş çekimi yapıldı. Operayon sonrası ağrı takibi için ilk 96 saati içeren bir ağrı kesici formu hastalara verildi. Hastalar 2. Ve 7. günde kontrole çağırıldı. COMT rs4680 ve COX-2 rs5275 polimorfizminin genotiplenmesi, Real-Time PCR yöntemi ile gerçekleştirildi. İstatistiksel analizlerde SPSS 28.0 programı kullanıldı. Bulgular: COMT rs4680 polimorfizmi analiz sonuçlarına göre, çalışmamızın prevalansı %30 AA, %56 AG, %13 GG, COX-2 rs5275 analiz sonuçlarına göre ise çalışmamızın prevalansı %20 CC, %43 CT, %36 TT olarak belirlendi. Ek olarak buz testi sonuçlarının 240 saniyenin altında ve 240 saniyeye eşit olmasına bağlı olarak iki farklı grup daha oluşturuldu. Bu grupların operasyon öncesi, operasyondan sonra 3. ve 7. gündeki interinsizal mesafelerindeki , tragus-komissura ve gonion-lateral kantus mesafelerindeki değişimler, post operatif ilk 96.saatteki VAS Skorları ve ağrı kesici kullanım miktarları değerlendirildi. 240 saniyenin altında olan grubun, ilk 2 saat içindeki ağrı kesici kullanımı ve post operatif 2., 32. ve 40. saatteki VAS skorları 240 saniyeye eşit olan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti. Sonuç: Çalışmamızda COMT rs4680 ve COX-2 rs5275 gen polimorfizmleri ve post operatif ağrı arasında somut bir ilişki bulunamamıştır. Ancak operasyon öncesi yapılan buz testinin, kişisel ağrı algısının ameliyat sonrası ağrı deneyimi üzerindeki etkisinin tahminine yarayabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this study is to examine the effects of COMT rs4680 and COX-2 rs5275 polymorphisms associated with post-operative pain and how single nucleotide polymorphisms in these genes affect postoperative pain, edema and trismus. The secondary aim of the study is to investigate whether a pre-operative cold press test can be used to obtain a preliminary idea about the post-operative pain in the patient Materials and Methods: Our study, which we designed as a prospective, randomized, controlled clinical trial, included 30 male patients who met the conditions of participation. Ice test was applied before the procedure, a swab sample was taken from the inner part of the buccal mucosa. Clinical parameters were measured. Impacted third molar tooth was extracted under local anesthesia. A painkiller form including the first 96 hours was given to the patients for pain follow-up after the operation. The patients were called for control on the 2nd and 7th day. Genotyping of COMT rs4680 and COX-2 rs5275 polymorphism was performed by Real-Time PCR method. SPSS 28.0 program was used for statistical analysis. Results: According to the COMT rs4680 polymorphism analysis results, the prevalence of our study was determined as 30% AA, 56% AG, 13% GG, and according to the COX-2 rs5275 analysis results, the prevalence of our study was 20% CC, 43% CT, 36% TT. In addition, two different groups were formed depending on the ice test results being less than 240 seconds and equal to 240 seconds. The changes in the interincisal distances, tragus-commissura and gonion-lateral canthus distances of these groups before the operation, on the 3rd and 7th days after the operation, VAS Scores in the first 96th postoperative hour and the amount of painkiller use were evaluated. Painkiller use in the first 2 hours and VAS scores at the 2nd, 32nd and 40th hours postoperatively were significantly higher in the group with less than 240 seconds compared to the group that was equal to 240 seconds. Conclusion: In our study, no concrete relationship was found between COMT rs4680 and COX-2 rs5275 gene polymorphisms and postoperative pain. However, it has been shown that the pre-operative ice test can predict the effect of personal pain perception on postoperative pain experience.