Covid-19 hastalarında anca (Anti nötrofilik sitoplazmik antikor) parametrelerinin ifa (İmmün floresan antikor) yöntemiyle araştırılması
Investigation of anca (Anti neutrophiliccytoplasmicantibody) parameters in covid-19 patients by ifa (immune fluorescence antibody) method
  1. Tez No: 784302
  2. Yazar: ZEYNEP AYAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN ATMACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Coronavirus Disease-2019 (COVID-19) hastalığı, beta koronavirüs ailesine ait yeni bir koronavirüsün neden olduğu bir pandemidir. Literatürde COVID-19 hastalığı sırasında gelişebilen Anti Nötrofil Sitoplazmik Antikor (ANCA) pozitifliği ile ilişkili vaskülit sonucunda oluşan immünglomerulonefrit ve pulmoner kanama vakaları bildirilmiştir. Bu çalışma ile COVID-19 enfeksiyonunda ANCA pozitifliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Haziran 2021- Kasım 2022 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Hastanesi COVID-19 poliklinik, servis veya yoğun bakımdaki, bilinen herhangi bir otoimmün hastalığı olmayan, 18-90 yaş arasındaki 200 COVID-19 hastası (COVID-19 Polimeraz Zincir Reaksiyonu testi pozitif) dahil edilmiştir. Kontrol grubu; COVID-19 geçirmemiş, PCR testi negatif, herhangi bir otoimmün hastalığı olmayan aynı yaş grubundaki 50 sağlıklı kan donöründen oluşmuştur. Hasta ve kontrol gruplarından alınan serum örneklerinde immün floresan yöntemi (İFA) ile EUROPLUS Granülosit Mozaik EUROPattern (EUROIMMUN, Almanya) kiti kullanılarak sitoplazmik ve perinükleer ANCA (c-ANCA ve p-ANCA), miyeloperoksidaz (MPO) ve proteinaz 3 (PR3) antikor varlığı araştırılmıştır. Bulgular: 200 COVID-19 hasta grubunun 12'sinde (%6) p-ANCA, 15'inde (%7,5) ise c-ANCA pozitifliğitespitedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Coronavirus Disease-2019 (COVID-19) is a pandemiccausedby a newcoronavirusbelongingtothe beta coronavirusfamily. Intheliterature, immuneglomerulonephritisandpulmonaryhemorrhagecaseshavebeenreported as a result of vasculitisassociatedwith ANCA positivitythatmaydevelopduring COVID-19 disease.The aim of this study was to investigate ANCA positivity in COVID-19 infection. Material and Methods: Between June 2021 and November 2022, 200 COVID-19 patients (COVID-19 Polymerase Chain Reaction test positive) aged 18-90, without any known autoimmune disease, from the COVID-19 outpatient clinic, service or intensive care units of Dicle University Hospital were included. The control group consisted of 50 healthy blood donors in the same age group who did not have COVID-19, negative PCR test, and no autoimmune disease. The serum samples of the patient and control groups were tested for myeloperoxidase (MPO), proteinase 3 (PR3), cytoplasmic and perinuclear ANCA (c-ANCA and p-ANCA) antibodies with the immunofluorescence method (IFA) by EUROPLUS Granulocyte Mosaic EUROPattern (EUROIMMUN, Germany) kit.